pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Ogród

Jak sadzić drzewa owocowe czyli ogródek owocowy na medal

Jak sadzić drzewa owocowe czyli ogródek owocowy na medal

Posiadanie własnego ogródka to ogromna radość, ale też sporo pracy. Pojawia się wiele pytań, na które trudno znaleźć odpowiedź osobom, które nie znają się na ogrodnictwie. Wtedy trzeba poprosić o fachowe wsparcie. Zasadź drzewa owocowe w swoim ogrodzie!

Sprawdź także: Wspaniały i profesjonalnie wykonany ogród w stylu angielskim

Zasady sadzenia drzew owocowych

W ogródku można zasadzić drzewa, krzewy, kwiaty, można też uprawiać zioła. Każdy człowiek musi samodzielnie podjąć decyzję, co jest dla niego najważniejsze, szczególnie jeśli powierzchnia jest bardzo ograniczona. Drzewa są raczej zarezerwowane dla większego ogrodu. Powinny być sadzone w odpowiednich odległościach, aby nie przeszkadzały sobie wzajemnie. W zależności od wielkości drzew powinny one być sadzone co 2, 3 lub 4 metry. Największa odległość dotyczy oczywiście największych drzew, a najmniejsza odległość dotyczy drzew najmniejszych. Poszczególne odległości zawsze trzeba mierzyć za pomocą miarki, a nie na oko. To bardzo ważne. Jak sadzić drzewa owocowe? Trzeba przestrzegać również innych zasad, na przykład nie umieszczać obok siebie wiśni i jabłoni. Każde drzewo ma inne wymagania glebowe i klimatyczne, trzeba dokładnie zapoznać się z tymi wymogami, aby poprawnie posadzić wszystkie drzewa. Inaczej cała praca pójdzie na marne. Warto wiedzieć, że na przykład czereśnia ma zupełnie inne wymagania dotyczące gleby niż śliwa czy jabłoń.

drzewa owocowe

Kiedy sadzić drzewa owocowe?

Pora sadzenia drzew nie jest bez znaczenia. Eksperci opracowali dokładny kalendarz, kiedy należy sadzić poszczególne drzewka. Na pewno nie wolno rozpocząć tego typu prac, kiedy ziemia jest jeszcze bardzo zimna, kiedy temperatura spada poniżej zera. Najlepsza pora na sadzenie drzew owocowych to wiosna. Chodzi o przełom marca i kwietnia. Marzec to również odpowiedni miesiąc na sadzenie warzyw takich jak kalafior, brokuły, kapusta, sałata, rzodkiewka. Wiele osób zastanawia się czy na małej działce opłaca się sadzić drzewa owocowe, czy jest to dobry pomysł. Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, jednak jeśli komuś bardzo zależy, warto zaryzykować i jednak posadzić wybrane owocowe drzewka. Świetnie sprawdzą się szczególnie brzoskwinie, morele, czereśnie, jabłonie i grusze. Drzewa owocowe w ogrodzie są piękne, lecz trzeba o nie dbać. Bez tej troski ogród na pewno nie będzie dobrze się prezentował. Ogródek owocowy potrzebuje cierpliwości i osoby, która ma wiedzę na temat ogrodnictwa. Często mieszkańcy domu z ogrodem zlecają takie prace wykwalifikowanej osobie. Sami nie mają na to czasu i nie chcą popełnić błędów, które sprawią, że rośliny ulegną zniszczeniu.

Warzywa i owoce z własnego ogrodu

Czy może być coś wspanialszego niż warzywa i owoce z własnego ogrodu? To szczególnie ważne dla ludzi, którzy zwracają dużą uwagę na swoją dietę. Warzywa i owoce kupowane w sklepie, w supermarkecie, nie są zdrowe. Mogą zawierać szkodliwe substancje. Trudno kupić owoce i warzywa ekologiczne w dobrej cenie. Dlatego też wydaje się, że jeśli tylko ktoś ma możliwość hodowania takich roślin w swoim ogrodzie, powinien skorzystać z tej możliwości. Dzięki temu będzie mógł spożywać smaczne owoce i warzywa na śniadanie, obiad i kolację, codziennie, bez wydawania dodatkowych pieniędzy. Lekarze rekomendują spożywanie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia. Niestety, pacjenci raczej nie stosują się do tych zaleceń.

Wiele osób po prostu nie wierzy, że towary spożywcze sprzedawane w sklepach mogą mieć pozytywny wpływ na ludzkie zdrowie. Mają rację. Warto więc wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć hodować warzywa i owoce na własny użytek w swoim ogródku. W ten sposób będzie można najlepiej podążać za rekomendacjami lekarzy i dietetyków, spożywając co najmniej 5 porcji warzyw i owoców każdego dnia. Można także przyrządzać świetne soki, koktajle. Dzieci uwielbiają koktajle truskawkowe i bananowe, a świeżo wyciśnięty sok z marchewki i jabłka podbija serca wielu ludzi. Najlepiej od takiego soku zacząć dzień. Wtedy z pewnością będzie on piękniejszy. Na efekty zasadzenia drzewek owocowych trzeba trochę poczekać. Nie od razu wyrosną piękne, duże drzewa. Wato jednak uzbroić się w cierpliwość.

Udostępnij