pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Ogród

Jaką wiatę ogrodową wybrać?

Jaką wiatę ogrodową wybrać?

Wiele osób nie wyobraża sobie swoich ogrodów bez wiaty. Tego typu miejsce jest bowiem niezbędne podczas letnich miesięcy, gdyż można tam spędzać czas z bliskimi i przyjaciółmi na biesiadowaniu, grillowaniu oraz odpoczywaniu. Mnóstwo klientów czasami przez wiele tygodni zastanawia się, jaką wiatę postawić w swoim ogrodzie. Na rynku bowiem jest naprawdę spory wybór rozmaitych konstrukcji, więc bez problemu każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Nowoczesna wiata ogrodowa – co warto o niej wiedzieć?

W marketach budowlanych oraz w centrach ogrodniczych coraz częściej można kupić gotowe nowoczesne wiaty ogrodowe. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą przez wiele tygodni projektować i budować samodzielnie tego typu budowli. Można bez problemu wybrać wiatę o odpowiednim rozmiarze i kształcie, by idealnie była ona dopasowana do ogrodu. Warto jednak przyjrzeć się bliżej materiałowi, z którego taka wiata została wykonana. Dlaczego?
Zupełnie inny model sprawdzi się do trzymania w nim narzędzi i sprzętów ogrodowych, a zupełnie inny przyda się rodzinie do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Najczęściej jednak klienci decydują się na wiaty drewniane oraz szklane w swoich ogrodach. Nic dziwnego, gdyż ich solidne wykonanie i efektowna konstrukcja sprawia, że nie tylko dobrze się prezentują, ale również są funkcjonalne i bez problemu można je użytkować nawet przez wiele lat.

Na co należy zwrócić uwagę szukając odpowiedniej wiaty do ogrodu?

Jak wspomniano powyżej, na rynku znaleźć można wiele inspiracji jeśli chodzi o wiaty ogrodowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, by wybrać taką, która doskonale będzie pasować do ogólnej aranżacji ogrodu, jak i do samego domu, który znajduje się na tej samej działce. Nowoczesna wiata ogrodowa świetnie sprawdza się przy pięknych, nowatorskich domach jednorodzinnych oraz bliźniakach. Przy starszych domach dobrze prezentują się natomiast otwarte, drewniane altany, które świetnie współgrają z fasada głównego budynku. Osoby, które zastanawiają się nad wiatą murowaną, powinny zerknąć jeszcze do przepisów Prawa budowlanego. Dlaczego? Te niewielkie, drewniane wiaty ogrodowe nie wymagają żadnych urzędowych formalności, jednak jeśli chce się na swojej działce postawić kolejny budynek – możliwe, iż trzeba będzie zdobyć pozwolenie i przejść przez określoną procedurę, by uzyskać na to zgodę. Nie warto jednak rezygnować z tego typu konstrukcji w ogrodzie, gdyż piękne, estetycznie wykonane wiaty są dodatkową ozdobą ogrodu, w którym się znajdą.

Udostępnij