pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Lifestyle

Biokominek – jak działa, gdzie go zainstalować i jak go wybrać?

Biokominek – jak działa, gdzie go zainstalować i jak go wybrać?

Biokominek jest urządzeniem pozwalającym cieszyć się ciepłem i niepowtarzalną atmosferą w domu bez sadzy, dymu i popiołu. Nie podłącza się go do komina, co daje ogromną swobodę, jeśli chodzi o wybór miejsca, w którym zostanie zainstalowany. Co musisz wiedzieć przed zakupem biokominka ?

Jak działa biokominek?

Biokominki są bezpieczne, ekologiczne i estetyczne. W tradycyjnym kominku spala się drewno lub brykiet, w biokominku jest to biopaliwo w formie płynu lub żelu, umieszczone w specjalnym zbiorniku. Instalacja i obsługa urządzenia jest prosta, a jedyne produkty spalania w tym przypadku to para wodna i dwutlenek węgla. Co ważne, biopaliwo nie potrzebuje dostępu do powietrza i nie zużywa z pomieszczenia tlenu. Podczas zakupu biokominka ważne jest zwrócenie uwagi na jego jakość, najlepiej zdecydować się na renomowanego producenta. Warto przejrzeć różne modele, np. na stronie https://www.komineo.pl/biokominki, żeby móc najlepiej dopasować urządzenie do swoich potrzeb.

Gdzie zainstalować biokominek?

Biokominki nie wymagają dostępu do komina, nie stwarzają ryzyka pożaru, wybuchu czy zatrucia, a płomień jest delikatny i ukryty za szybą ochronną. W związku z tym można je instalować niemal w dowolnym miejscu: na ścianie, podłodze, a nawet stole, można też je wbudować w regał wykonany z materiału ognioodpornego. Są jednak określone zasady, które należy przestrzegać:

  • Biokominek musi znajdować się z dala od łatwopalnych materiałów takich jak zasłony, dywany i niektóre meble.

  • Do biokominka nie powinny mieć bezpośredniego dostępu dzieci i zwierzęta domowe.

  • Najlepiej jeśli biokominek znajdzie się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu ze względu na uwalniającą się w procesie spalania parę wodną.

  • Rodzaj i wielkość urządzenia powinny być dopasowana do stylu i wielkości pomieszczenia.

  • Biokominek musi mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do chłodzenia, powinien też zostać zainstalowany stabilnie i odpowiednio zabezpieczony.

Jak wybrać biokominek?

Na rynku dostępna jest szeroka gama biokominków wykonanych z różnych materiałów, w rozmaitych stylach i rozmiarach. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

  • Rozmiar i kształt – Istnieją różne rodzaje biokominków: wiszące, wolnostojące, narożne, mogą być kwadratowe czy prostokątne, a nawet okrągłe. Wybór zależy od stylu pomieszczenia, ale też od dostępnej przestrzeni. Dla bezpieczeństwa konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości od łatwopalnych przedmiotów, ścian i mebli.

  • Materiał wykonania – Biokominki muszą być wykonane z trwałych i odpornych materiałów takich jak stal nierdzewna lub malowania proszkowo, szkło hartowane czy kamień lub ceramika. Dzięki dużej dostępności materiałów i kolorów łatwo dobrać urządzenie do stylu wnętrza.

  • Palnik i zbiornik – Elementy odpowiadające za bezpieczeństwo powinny posiadać odpowiednie certyfikaty. Dodatkowo zbiornik powinien być szczelny i wygodny w napełnianiu, a palnik stabilny, bezpieczny i regulowany.

  • Rodzaj szyby – Szyba również jest elementem istotnym z punktu widzenia bezpieczeństwa, powinna być wykonana ze szkła hartowanego o dużej odporności na uszkodzenia mechaniczne. Jeśli chodzi o wygląd, do wyboru są szyby przezroczyste, kolorowe, matowe czy zdobione.

Spoglądanie na żywy ogień jest bezcennym doświadczeniem. Biokominek tworzy w domu przytulną i zachęcającą do relaksu atmosferę, jest przy tym ekologiczny, bezpieczny i łatwy w utrzymaniu czystości. Wybierając solidne, dobrze wykonane urządzenie, możesz mieć pewność, że posłuży bezawaryjnie przez wiele lat, przynosząc domownikom wiele radości.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij