pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Ogród

Czy warto zrealizować pomysł na basen w ogrodzie?

Czy warto zrealizować pomysł na basen w ogrodzie?

Willa z basenem to dla wielu ludzi wielkie marzenie, które nigdy się nie spełni. Warto jednak postarać się o basen w ogrodzie, jeśli ktoś ma takie pragnienie.

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • Jakie są korzyści wynikające z pływania?
  • Czy wielkość basenu ma znaczenie?
  • Czy warto ćwiczyć w basenie?
  • Jak zachować bezpieczeństwo?

Sprawdź także: Jak zagospodarować mały ogródek, czyli aranżacja ogrodu dla minimalistów

Korzyści wynikające z pływania

Pływanie to niezwykły sport. Angażuje wszystkie mięśnie. Już po kilku tygodniach regularnych treningów można zaobserwować wspaniałe rezultaty. Co ciekawe, pływanie jako sport ma niewiele przeciwwskazań. Praktycznie każdy człowiek może pójść na basen i popływać, oczywiście amatorsko. Jest to sport polecany dla osób otyłych, ponieważ nie obciąża stawów. W wodzie ciało wydaje się lżejsze, jednak woda stawia opór, co pozwala przeprowadzić efektywny trening. Osoby początkujące, które boją się wody, mogą pływać z deską, pod okiem doświadczonego instruktora. Takie lekcje również mają ogromną wartość, więc warto pokonać swoje lenistwo i swoje słabości oraz zaprzyjaźnić się z wodą. Regularne chodzenie na basen przyniesie sporo korzyści, ale pomocne będzie też posiadanie swojego własnego basenu w ogrodzie, chociażby po to, by ochłodzić się podczas gorącego dnia.

basen w ogrodzie

Basen w ogrodzie – wielkość i inne parametry

Wielkość basenu jest ograniczona poprzez wielkość działki. Czasem jednak sama działka jest ogromna i wtedy pojawia się pytanie, jakie wymiary powinien mieć basen, aby spełniał funkcję rekreacyjną. Podejmując temat basenów w ogrodzie, nie sposób nie wspomnieć o ludziach, którzy po prostu kupują basen w sklepie, stawiają w ogrodzie, napełniają wodą i cieszą się kąpielą przez dwa, trzy miesiące w roku. Jeśli chodzi jednak o basen ogrodowy zabudowany, sprawa jest poważniejsza. Dlaczego ludzie chcą mieć basen w ogrodzie? Główną motywacją zazwyczaj jest chęć pewnej rozrywki, ochłodzenia się w upalne dni, wypicia drinka nad basenem bez konieczności wyjazdu do ciepłych krajów. To pewien luksus, którego można zaznać we własnym domu. Pomysł na basen w ogrodzie można zrealizować, jednak realizacja będzie zależna od posiadanych środków finansowych. Jeśli trzeba będzie wykopać w ziemi dół, inwestycja na pewno jest większa. Basen ogrodowy wkopany uznaje się za lepsze rozwiązanie pod względem estetyki i dopasowania do otoczenia.

Ćwiczenia w wodzie

Basen w ogrodzie może przyczynić się do regularnych treningów, szczególnie w okresie letnim. Opór stawiany przez wodę sprawia, że w wodzie człowiek męczy się szybciej, a co za tym idzie, szybciej spala kalorie. Efektem jest szczupła sylwetka i zdrowy organizm. Czy warto zrealizować pomysł na basen w ogrodzie? Tak, trzeba jednak wziąć pod uwagę również kwestie finansowe. Dziś wiele osób uznaje za kontrowersyjne posiadania basenu na własność, w ogrodzie. Problemem są kwestie związane z nadmiernym zużyciem wody, ochrona środowiska naturalnego. Można w ten sposób narazić się sąsiadom, którzy mają podejście bardziej ekologiczne. Można jednak zaprosić sąsiadkę na wspólne ćwiczenia w wodzie, być może wtedy jej nastawienie będzie bardziej łaskawe.

Bezpieczeństwo użytkowników a basen w ogrodzie

Utrzymanie basenu w czystości nie jest łatwym zadaniem, o czym przekonało się już wiele osób, które zdecydowały się zamontować basen we własnym ogrodzie. Kluczowe okazuje się dbanie o czystość wody. W sklepach można oczywiście zakupić odpowiednie środki. Warto codziennie kontrolować jakość wody, ponieważ kąpanie się w skażonej wodzie może doprowadzić do wielu problemów skórnych i nie tylko. Konieczny okaże się kontakt z lekarzem i wdrożenie leczenia. Dlatego kontrola jakości wody powinna być codziennym nawykiem. Ludzie z bardziej zasobnym portfelem mogą zdecydować się na basen z podgrzewaną wodą, który umożliwia kąpiele również wiosną i jesienią, co może być ogromną radością dla wszystkich domowników. Koszty utrzymania takiego basenu na pewno jednak nie są małe. Zawsze warto zwracać uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem kąpieli. Do basenu trzeba przecież wejść, a potem trzeba z niego wyjść. Ważne, aby na dnie nie było żadnych ostrych przedmiotów, o które można się potknąć i skaleczyć. To niezwykle istotne. Również w pobliżu basenu nie wolno umieszczać niczego, o co mogłaby zranić się osoba, która korzysta z wodnej rozrywki.

Udostępnij