pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Ogród

Jak zagospodarować mały ogródek, czyli aranżacja ogrodu dla minimalistów

Jak zagospodarować mały ogródek, czyli aranżacja ogrodu dla minimalistów

Mały ogród nie musi być gorszym wyborem niż duży. Niektórzy celowo decydują się na mały ogródek, ponieważ brakuje im czasu i przestrzeni życiowej na zajmowanie się dużą ilością zieleni. Praca w ogrodzie wymaga przecież sporo zaangażowania.

Sprawdź także: Jak sadzić drzewa owocowe czyli ogródek owocowy na medal

Warzywa i zioła w małym ogrodzie

Jak zagospodarować mały ogródek? To zależy od indywidualnych preferencji. Niektórzy uwielbiają kwiaty, inni wolą warzywa z własnego ogrodu. Na pewno wtedy, kiedy ograniczeniem jest wielkość, trzeba z czegoś zrezygnować, pójść na kompromis. Często są to bardzo trudne decyzje i ciężko pogodzić się ze stratą. Być może ktoś przez całe życie marzył o tym, aby uprawiać pomidory lub marchewki, a miejsca w ogródku jest za mało albo warunki są nieodpowiednie. Zawsze warto skonsultować się z ekspertem, jeśli chodzi o mały ogród i jego aranżację.

Nie warto w ogóle rezygnować z ogrodu albo z góry założyć, że na nic się on nie przyda. Zawsze można przecież zaprosić przyjaciół na grilla albo wypić kawkę na tarasie. Takie miejsce, chociażby była na nim tylko trawa, wspaniale wpłynie na kondycję zestresowanego człowieka, zapewni relaks, wypoczynek wśród zieleni. Warto zorientować się więc jakie warzywa i zioła można uprawiać w swoim małym ogródku, aby mieć te warzywa lub zioła na własne potrzeby. Dzięki temu właściciel będzie miał pewność, czego używa w kuchni. To ogromny przywilej. Mały ogród aranżacje, jeśli są wykonane przez eksperta, to trzeba ponieść pewne koszty, które jednak ostatecznie się opłacają. Dzięki nim rośliny zostaną posadzone we właściwy sposób, nie za ciasno i nie za luźno. Odpowiednie rozmieszczenie roślin to podstawa, szczególnie jeśli miejsce jest ograniczone.

mały ogródek

Drzewa i rośliny wysokie a mały ogródek

Zbyt wysokie rośliny mogą rzucać duży cień i przebywanie w takim ogrodzie stanie się niekomfortowe. Trzeba uważać również na drzewa. W małym ogródku lepiej z nich zrezygnować. Kiedy urosną, staną się uciążliwe dla sąsiadów i z pewnością będą źródłem konfliktów. Dlatego lepiej skupić się na kwiatach, warzywach, niskich krzewach. Warto zadbać o to, by kolory poszczególnych roślin do siebie pasowały. Trzeba unikać wrażenia chaosu i przypadkowości, szczególnie w małym ogródku. Ekspert pomoże zorientować się, w którym miejscu ogrodu należy posadzić poszczególne rośliny. Niektóre bowiem muszą być umieszczone w miejscu bardzo nasłonecznionym, inne z kolei w miejscu zaciemnionym. Dla osoby, która nie ma wiedzy na temat roślin, z pewnością jest to bardzo trudne zadanie. Można zaryzykować stwierdzenie, że im mniejsza powierzchnia ogrodu, tym niższe powinny być rośliny, które się w nim znajdują.

Porządek w ogrodzie

W każdym ogrodzie powinien panować porządek, ale jeśli ogródek jest mały, trzeba dbać o to w szczególny sposób. Najlepsza taktyka to sprzątanie regularnie, systematycznie, na bieżąco. Dzięki temu można uniknąć najgorszego bałaganu, z którym później trudno się uporać. Wiele osób nie ma czasu na to, by samodzielnie dbać o ogród. Zatrudnienie osoby do pomocy jest znakomitym rozwiązaniem. Idealnie, gdyby ta osoba miała dużą wiedzę na temat roślin, ponieważ wtedy może podpowiedzieć dobre rozwiązania i szybko zauważy, jeśli z którąś z roślin dzieje się coś niepokojącego. Taka osoba to skarb, lecz dość trudno ją znaleźć.

Mały ogródek, jeśli będzie zadbany, może cieszyć oczy mieszkańców domu, gości, sąsiadów. Małe jest piękne. Bardzo ważne jest to, by w ogrodzie wygospodarować przestrzeń, która będzie służyła do relaksu. Zazwyczaj ludzie kupują specjalne meble ogrodowe, wygodne krzesła i stół. Świetnie, gdyby w ogrodzie pojawiła się też huśtawka. Obecność innych mebli, dodatków, zabawek, zależy w dużej mierze od tego, czy wśród domowników są małe dzieci. Inaczej będzie wyglądała aranżacja ogrodu, w którym bawią się maluchy, a inaczej aranżacja ogrodu w domu, w którym w ogóle nie ma dzieci. Jeśli maluchy lubią zabawę, można zakupić specjalny plac zabaw na domowy użytek i umieścić go w domu. Ogród powinien kojarzyć się z nieskrępowanym relaksem, kontaktem z naturą, regeneracją sił.

Udostępnij