pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Dom

Jak estetycznie ukryć karnisz dzięki listwom maskującym?

Jak estetycznie ukryć karnisz dzięki listwom maskującym?

Listwy maskujące karnisz to ciekawy sposób na ukrycie karnisza i wyeksponowanie okien.  Są one używane w wielu różnych typach wnętrz, od tradycyjnych po nowoczesne. Niniejszy artykuł pokazuje, jak wybrać listwy maskujące karnisz zgodnie z designem pokoju.

Z artykułu dowiesz się:

  • czym są listwy maskujące?
  • jak zamontować listwy maskujące?
  • jak dobrać je kolorystycznie

Czym jest listwa maskująca karnisz?

Listwa maskująca karnisz jest przeznaczona do montażu na ścianie wokół karnisza. Służy do zakrywania luk powstających pomiędzy karniszem a ścianą, dzięki czemu cały karnisz wygląda lepiej i estetyczniej. Listwy maskujące są zazwyczaj wykonane z tworzywa sztucznego lub drewna i są dostępne w różnych kolorach, kształtach i stylach.

Listwy maskujące karnisz dostępne są w wielu stylach i materiałach, dzięki czemu można je dopasować do każdego wnętrza. Są one proste w montażu i mogą być używane do okien o różnych kształtach i wielkościach. Listwy maskujące karnisz są łatwe w utrzymaniu i świetnie wyglądają w każdym wnętrzu. 

Jak montować listwy maskujące karnisz?

Aby zamontować listwy należy:

  1. Przede wszystkim musisz przygotować powierzchnię, w której ma zostać zamontowany karnisz. W tym przypadku również wlicza się w to dokładne oczyszczenie lub odtłuszczenie. 
  2. Przygotuj zakupione listwy maskujące. Za pomocą klucza lub śrubokręta dokręć je do karnisza.
  3. Przykręć karnisz do ścian, lecz najpierw oznacz miejsce, w którym będzie on zamontowany. Następnie wkręć w ścianę wkręty odpowiedniej wielkości, by przykręcić karnisz.
  4. Następnie przykręć listwy do ściany. Wkręć wkręty do ściany w odpowiedniej odległości od siebie, a następnie listwy maskujące do ściany.
  5. Zamontuj pokrywę. Pokrywa ma na celu ukryć wkręty.  Do jej mocowania użyj wkrętów lub kleju. Możesz także wybrać pokrywę z zamknięciem magnetycznym.
  6. Na koniec sprawdź, czy wszystko jest prawidłowo zamocowane. Na tym stopniu pozostaje Ci tylko zawiesić zasłony!

Dobór koloru listew

Kolor listew maskujących karnisz powinien być dobrany pod kolor mebli i ścian w pomieszczeniu. Najczęściej wykorzystywane są listwy w kolorze białym lub szarym, ponieważ są one uniwersalne i pasują do każdego wnętrza. Jeśli jednak chcesz uzyskać bardziej wyrazisty efekt, możesz wybrać kolor listwy, który będzie kontrastował z innymi elementami w Twoim pomieszczeniu. Ważne jest, aby kolor listw był dostosowany do innych elementów wystroju wnętrza, tak żeby stworzyć spójny i harmonijny wygląd detali pokoju.

Udostępnij