pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Budownictwo

Jak skutecznie mierzyć ciśnienie w instalacji?

Jak skutecznie mierzyć ciśnienie w instalacji?

W bardzo różnych branżach będziemy wykorzystywali różne instalacje i sieci pneumatyczne, a najważniejsze jest to, aby działały one bezproblemowo. Niejednokrotnie też wykorzystuje się takie technologie w dużych domach mieszkalnych. Które więc urządzenia powinniśmy tu wykorzystywać, aby zagwarantować sobie bezproblemowe funkcjonowanie dużej i małej sieci pneumatycznej? Najczęściej wykorzystywanym urządzeniem do pomiaru ciśnienia w takich sieciach będzie manometr glicerynowy. Tego typu urządzenia są wykorzystywane na całym świecie i sprawdzają się w praktyce bardzo dobrze. Na rynku będziemy mieli dostęp zresztą do wielu takich produktów, a więc można je sobie dopasować indywidualnie w zależności od tego, czego konkretnie będziemy potrzebować. Dobór takich manometrów będzie oczywiście bardzo ważny. Dużo zależy od tego, jaki typ sieci pneumatycznej będziemy wykorzystywać. Kluczowe będą parametry wskazujące na zakres ciśnienia, które będzie mierzone.

W jaki sposób działają manometry glicerynowe?

Kluczowe w zastosowaniu takich technologii jest to, aby mierzyły pełne ciśnienie, jak najbardziej skutecznie. Miarodajność jest czynnikiem kluczowym, ponieważ chodzi o właściwe funkcjonowanie instalacji, ale także bezpieczeństwo nieruchomości i użytkowników. Jeżeli chodzi o samą zasadę działania takich manometrów, to nie mamy tu do czynienia z konstrukcją jakąś bardzo skomplikowaną. Kluczowym elementem będzie rurka, która jest podłączona do wskazówki. Jest ona zamocowana z wykorzystaniem dźwigni i mechanizmu zębatkowego. Tak więc, gdy pojawia się jakaś zmiana ciśnienia w sieci, to wówczas będzie ten stan rejestrowany, co zauważymy poprzez zmianę ułożenia wskazówki. Aby użytkownicy mogli jeszcze łatwiej mierzyć sobie ciśnienie, urządzenia takie posiadają tarczę z podziałką. Poza tym wszystkie te elementy są zamknięte w bardzo szczelnym pojemnik, co chroni przed zewnętrznymi uszkodzeniami. Dodatkowo manometry są zakończone wyjściem, które jest gwintowane. Gwint jest oczywiście potrzebny, aby można było manometr podłączyć do sieci. Takie produkty można znaleźć np. pod adresem – https://www.martechpneumatyka.pl/manometry/manometr-glicerynowy.

Gdzie możemy spotkać manometry glicerynowe?

W praktyce takie urządzenia do pomiaru ciśnienia możemy spotkać w bardzo wielu różnych miejscach. Będą mieć zastosowanie w najróżniejszych sieciach pneumatycznych, a szczególnie będą cenione wszędzie tam, gdzie występuje spora dynamika zmian ciśnienia. Dzięki temu można te zmiany monitorować i w miarę możliwości szybko reagować. Doskonale będą się sprzedawały również wszędzie tam, gdzie będą występować intensywne drgania, a także wibracje. Zastosowanie mają w sieciach, w których wykorzystuje się oleje hydrauliczne, ale także inne ciecze.

Udostępnij