pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Ogród

Na co zwracać uwagę wybierając nowoczesne donice ogrodowe?

Na co zwracać uwagę wybierając nowoczesne donice ogrodowe?

Jeśli brakuje nam pomysłu na udekorowanie ogrodu i nadanie mu charakteru, nie powinniśmy mieć wątpliwości, co do tego, że nowoczesne donice ogrodowe mogą się okazać strzałem w dziesiątkę. Oczywiście, nie każda będzie jednakowo udanym zakupem. Warto więc zadać sobie pytanie o to, na co zwracać szczególną uwagę szukając tych najbardziej odpowiednich.

Donice ogrodowe – najważniejsze parametry

Jeszcze zanim zaczniemy zastanawiać się nad tym, jaki typ donic podoba się nam najbardziej, powinniśmy przeanalizować zarówno wielkość roślin, jak i ich wymagania. Rozmiary donicy nie zależą, niestety, jedynie od naszych indywidualnych preferencji. Ważne jest przecież to, że rośliny, które do nich trafiają, muszą dobrze się w nich czuć. Nie brakuje kwiatów, które tylko w dużej donicy będą intensywnie kwitnąć, choć wiele jest takich, które nie potrzebują aż tak imponującej przestrzeni.

Nie bez znaczenia jest i to, że donice do ogrodu nie zawsze są wykorzystywane do umieszczania w nich roślin, które przez cały rok mogą przebywać na otwartej przestrzeni. Bardzo często, po zakończeniu sezonu letniego konieczne staje się przeniesienie donic do zamkniętego pomieszczenia. Sami najlepiej wiemy, jakimi możliwościami lokalowymi dysponujemy. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, w której zimą nie mamy co zrobić z donicami.

Sprawdź także: Nietypowe altany ogrodowe – oryginalne pomysły i inspiracje

Jakie rośliny użyć do nowoczesnych donic ogrodowych

Nowoczesne donice ogrodowe to stosunkowo nowy element w architekturze krajobrazu. Warto wiedzieć, że nie każda roślina nadaje się w tym wypadku. Warto przede wszystkim skupić się na wieloletnich odmianach. Idealnie sprawdzą się tutaj małe krzewy o zbitej formie. W większości przypadków są one mrozoodporne i dobrze znoszą wszelkie zmiany pogody. Mała roślina jest zresztą również optymalna pod względem wizualnym – nie powinna ona być wyższa niż doniczka, do której ją zasadzimy. Przykładem takich roślin są:

  • Berberysy
  • Hortensje
  • Jałowce
  • Cyprysiki
  • Sosny górskie

Jednakże posiadając rośliny w nowoczesnych donicach ogrodowych należy szczególnie o nie dbać. Zazwyczaj mają one do dyspozycji o wiele mniej materiałów odżywczych niż w przypadku roślin zasadzonych w glebie. Dlatego też trzeba zadbać o odpowiednie podlewanie oraz nawożenie roślin. Istotna jest także gleba. Musi być dostosowana do danego okazu. Korzystanie z ziemi uniwersalnej może negatywnie wpłynąć na rozwój rośliny. Warto wybrać się do sklepu ogrodniczego, gdzie pracownicy dostosują podłoże do wszystkich potrzeb kwiatów. Istotny jest także drenaż, który służy do odprowadzania nadmiernej ilości wody. Bez niego korzenie mogą zgnić, a cała roślina obumrze. Ogrodnictwo to ciężki temat, dlatego zanim rozpoczniesz przygodę z tym tematem, poczytaj lub dowiedz się więcej na ten temat.

nowoczesne donice ogrodowe

Rodzaje nowoczesnych donic ogrodowych

Może się wydawać, że drewno nie jest materiałem kojarzonym z nowoczesnością. Tymczasem wiele pięknych donic przygotowanych właśnie z myślą o nowoczesnym ogrodzie, to donice drewniane. Ich największą zaletą jest to, że doskonale komponują się z roślinnością, którą możemy spotkać w ogrodzie. Nie bez znaczenia jest jednak ich różnorodność. Nasze koncepcje dotyczące wyglądu ogrodu mogą znacząco różnić się, sięgając po donice ogrodowe możemy jednak liczyć zarówno na rozwiązania imponujące ze względu na swoją wielkość, jak i nieduże.

Oczywiście, drewno nie jest jedynym materiałem, którym powinniśmy się zainteresować. Nie mniej ciekawe są modele wykonane z plastiku. Są one tańsze niż ich drewniane odpowiedniki. Zwracają jednak na siebie uwagę również dlatego, że są oryginalne ze względu na swoją konstrukcję i bogate kolorystycznie. To znakomite rozwiązania wtedy, gdy chcemy, aby nasz ogród zmienił nieco charakter, stał się żywszy i bardziej radosny. W cenie pozostają także betonowe donice ogrodowe – stabilne, masywne i niezwykle stylowe. Decydując się na nie należy jednak pamiętać o pewnym ograniczeniu. Są dość ciężkie, dobrze jest więc umieszczać w nich przede wszystkim te rośliny, które można trzymać poza domem przez cały rok.

BROWARMIA

Udostępnij