pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Dom

Płytki imitujące drewno czy drewniana podłoga?

Płytki imitujące drewno czy drewniana podłoga?

Drewno od wieków wykorzystywane jest do budowy i ozdoby domów. Kojarzy nam się z lasem, naturą, a także bezpieczeństwem. W domu pełnym elementów z drewna można poczuć się przytulnie i wygodnie. Jednak czy aby zapewnić sobie te rzeczy, musimy 

zaopatrzyć się w parkiet z prawdziwego drewna? Czy faktycznie jest idealnym materiałem na nasze podłogi? A może lepiej sprawdzą się płytki imitujące drewno?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są wady i zalety drewnianej podłogi
  • kiedy nie warto wybrać drewnianą podłogę
  • jakie wady i zalety mają kafelki drewnopodobne

Drewniana podłoga — zalety i wady

Drewniana podłoga wbrew pozorom nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Wszyscy doceniają ją za charakter, jaki wprowadza do pomieszczenia. Pasuje nie tylko do eleganckich i nowoczesnych aranżacji. Sprawdzi się również w przytulnych i ciepłych pomieszczeniach oraz tych surowych, industrialnych. Jej niewątpliwą zaletą jest trwałość. Drewniany parkiet jest bowiem odporny na obciążenia i złamania. Co więcej, w razie uszkodzeń, można go odnowić.  Drewno doskonale pochłania dźwięk, więc zapewnia dobrą akustykę. Jest też antyalergiczna i wpływa pozytywnie na temperaturę i wilgotność powietrza.

Drewniana podłoga niewątpliwie posiada wiele pozytywów, jednak trzeba się też liczyć jej wadami. Choć ma właściwości izolacyjne, które mogą chronić przed chłodem, to właśnie z tego samego powodu nie sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym — źle przewodzi ciepło. Jeśli pomieszczenie ma zbyt wysoką temperaturę i małą wilgotność powietrza może dojść do utworzenia się nieestetycznych szczelin między deskami. Dodatkowo bez odpowiedniego zabezpieczenia, w czasie użytkowania, powierzchnia drewna może się zarysować. Z tego powodu, aby podłoga ciągle dobrze się prezentowała, konieczne jest, od czasu do czasu, oddanie jej do renowacji. Drewniana podłoga jest trudna w montażu. Źle ułożona, może skrzypieć i mieć brzydkie szpary.  Jednak największą wadą i drewnianej podłogi, która zniechęca do zakupu, jest jej cena. Mimo tego taka podłoga to inwestycja na długie lata, która wymaga jedynie raz na jakiś czas poddania renowacji i odpowiedniej pielęgnacji.

Płytki imitujące drewno — zalety i wady

Choć płytki imitujące drewno – https://kaflando.pl/kategoria-produktu/plytki-drewnopodobne/ nie mogą poszczycić się klasą i szlachetnością związaną z byciem drewnem, to nie znaczy, że nie sprawdzą się do pomieszczeń pełnych elegancji i szyku. Kafelki drewnopodobne mają wiele zalet, które często decydują o ich wyborze. W przeciwieństwie do drewnianych podłóg są łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają specjalnej konserwacji, a ich pielęgnacja i czyszczenie są bardzo proste. Dzięki temu, że nie są tak wrażliwe na wilgotność i temperaturę powietrza jak drewniana podłoga, nie chłoną wody i zabrudzeń, idealnie sprawdzają się do kuchni i łazienki.  Płytki imitujące drewno można też użyć na tarasie i balkonie. Na rynku jest bardzo szeroki wybór wzorów, więc łatwo znaleźć coś, co przypadnie nam do gustu i będzie pasować do wystroju pomieszczenia. Kafelki drewnopodobne są zdecydowanie tańsze niż podłoga drewniana. Nie trzeba też płacić dodatkowych opłat za renowację. Mają właściwości przewodzące i doskonale sprawdzają się do ogrzewania  podłogowego. Odwiedź stronę https://kaflando.pl/ i wybierz płytki dla siebie.

Niestety nie są już tak przyjemne w dotyku, jak deski drewniane. Płytki imitujące drewno są chłodne i nie można już wygodnie po nich chodzić na boso. Należy też uważać, jeśli podłoga jest mokra. Nie wszystkie płytki przypominają fakturą drewno. Z tego powodu mogą być niebezpiecznie śliskie. Drewniana podłoga kojarzy się z luksusem, elegancją i bogactwem. Płytki imitujące drewno nie mogą dorównać jej renomą, ale ma wiele innych zalet, które to rekompensują. Przy wyborze musimy więc zdecydować, co jest dla nas ważniejsze.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *