pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Dom

Płytki imitujące drewno czy drewniana podłoga?

Płytki imitujące drewno czy drewniana podłoga?

Drewno od wieków wykorzystywane jest do budowy i ozdoby domów. Kojarzy nam się z lasem, naturą, a także bezpieczeństwem. W domu pełnym elementów z drewna można poczuć się przytulnie i wygodnie. Jednak czy aby zapewnić sobie te rzeczy, musimy 

zaopatrzyć się w parkiet z prawdziwego drewna? Czy faktycznie jest idealnym materiałem na nasze podłogi? A może lepiej sprawdzą się płytki imitujące drewno?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są wady i zalety drewnianej podłogi
  • kiedy nie warto wybrać drewnianą podłogę
  • jakie wady i zalety mają kafelki drewnopodobne

Drewniana podłoga — zalety i wady

Drewniana podłoga wbrew pozorom nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdego. Wszyscy doceniają ją za charakter, jaki wprowadza do pomieszczenia. Pasuje nie tylko do eleganckich i nowoczesnych aranżacji. Sprawdzi się również w przytulnych i ciepłych pomieszczeniach oraz tych surowych, industrialnych. Jej niewątpliwą zaletą jest trwałość. Drewniany parkiet jest bowiem odporny na obciążenia i złamania. Co więcej, w razie uszkodzeń, można go odnowić.  Drewno doskonale pochłania dźwięk, więc zapewnia dobrą akustykę. Jest też antyalergiczna i wpływa pozytywnie na temperaturę i wilgotność powietrza.

Drewniana podłoga niewątpliwie posiada wiele pozytywów, jednak trzeba się też liczyć jej wadami. Choć ma właściwości izolacyjne, które mogą chronić przed chłodem, to właśnie z tego samego powodu nie sprawdzi się przy ogrzewaniu podłogowym — źle przewodzi ciepło. Jeśli pomieszczenie ma zbyt wysoką temperaturę i małą wilgotność powietrza może dojść do utworzenia się nieestetycznych szczelin między deskami. Dodatkowo bez odpowiedniego zabezpieczenia, w czasie użytkowania, powierzchnia drewna może się zarysować. Z tego powodu, aby podłoga ciągle dobrze się prezentowała, konieczne jest, od czasu do czasu, oddanie jej do renowacji. Drewniana podłoga jest trudna w montażu. Źle ułożona, może skrzypieć i mieć brzydkie szpary.  Jednak największą wadą i drewnianej podłogi, która zniechęca do zakupu, jest jej cena. Mimo tego taka podłoga to inwestycja na długie lata, która wymaga jedynie raz na jakiś czas poddania renowacji i odpowiedniej pielęgnacji.

Płytki imitujące drewno — zalety i wady

Choć płytki imitujące drewno – https://kaflando.pl/kategoria-produktu/plytki-drewnopodobne/ nie mogą poszczycić się klasą i szlachetnością związaną z byciem drewnem, to nie znaczy, że nie sprawdzą się do pomieszczeń pełnych elegancji i szyku. Kafelki drewnopodobne mają wiele zalet, które często decydują o ich wyborze. W przeciwieństwie do drewnianych podłóg są łatwe w utrzymaniu. Nie wymagają specjalnej konserwacji, a ich pielęgnacja i czyszczenie są bardzo proste. Dzięki temu, że nie są tak wrażliwe na wilgotność i temperaturę powietrza jak drewniana podłoga, nie chłoną wody i zabrudzeń, idealnie sprawdzają się do kuchni i łazienki.  Płytki imitujące drewno można też użyć na tarasie i balkonie. Na rynku jest bardzo szeroki wybór wzorów, więc łatwo znaleźć coś, co przypadnie nam do gustu i będzie pasować do wystroju pomieszczenia. Kafelki drewnopodobne są zdecydowanie tańsze niż podłoga drewniana. Nie trzeba też płacić dodatkowych opłat za renowację. Mają właściwości przewodzące i doskonale sprawdzają się do ogrzewania  podłogowego. Odwiedź stronę https://kaflando.pl/ i wybierz płytki dla siebie.

Niestety nie są już tak przyjemne w dotyku, jak deski drewniane. Płytki imitujące drewno są chłodne i nie można już wygodnie po nich chodzić na boso. Należy też uważać, jeśli podłoga jest mokra. Nie wszystkie płytki przypominają fakturą drewno. Z tego powodu mogą być niebezpiecznie śliskie. Drewniana podłoga kojarzy się z luksusem, elegancją i bogactwem. Płytki imitujące drewno nie mogą dorównać jej renomą, ale ma wiele innych zalet, które to rekompensują. Przy wyborze musimy więc zdecydować, co jest dla nas ważniejsze.

Udostępnij