pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Dom

Jak usunąć plamy i zacieki ze ścian?

Jak usunąć plamy i zacieki ze ścian?

Dom lub mieszkanie, w którym wszystko wygląda idealnie, to taki, w którym chyba nikt nie mieszka. Z czasem pojawiają się bowiem naturalne ślady bytowania i użytkowania, takie jak plamy. Nie da się ukryć, że nie wyglądają one zbyt ładnie. Na szczęście czasem udaje się ich pozbyć. Sprawdź, jak usunąć ze ścian plamy i zacieki.

Zacieki lub plamy na ścianie — częste przyczyny

Zanim zabierzesz się za maskowanie lub usuwanie plam i zacieków, najpierw znajdź przyczynę problemu. Jeśli np. na ścianie pojawiły się zacieki, przyczyną może być wilgoć i grzyb. Wówczas, przed usuwaniem zacieków, osusz ścianę i pozbądź się przyczyny zacieków. Inaczej problem będzie się powtarzał. Mniej oczywisty powód to kable od prądu, które znajdują się zbyt płytko w ścianie. Tego typu zacieki tworzą charakterystyczne pionowe zacieki w miejscu, gdzie się one znajdują. A plamy? Któż z nas ich nie miał. Powodów jest wiele. Wystarczy, że olej pryśnie na ścianę, w czasie gotowania albo kaszka zamiast trafić do dziecięcej buzi wyląduje na ścianie. Jeśli jesteś rodzicem, to wiesz, że wystarczy chwila nieuwagi, by tłuste paluszki Twojej latorośli odcisnęły się na ścianie. Zresztą ściana często zastępuje tablicę albo kartkę papieru, a pozostałością po tych arcydziełach są właśnie plamy.

Jak usunąć tłuste plamy ze ścian

Istnieje wiele sposobów na usunięcie ze ściany plam i zacieków — począwszy od domowych patentów naszych mam i babek, po profesjonalne usługi tego typu. W naszym poradniku znajdziesz i jedne, i drugie. Zacznijmy jednak od tego jak usunąć tłuste plamy ze ściany, domowymi sposobami.

Użyj gąbki, ciepłej wody i płynu do naczyń

Nalej do wody płyn do naczyń i zamocz gąbkę, tak, żeby była wilgotna. Delikatnymi ruchami zmyj tłusz że ściany, a pozostałości płynu do naczyń zetrzyj suchą gąbką.

Wykorzystaj kredę

Pocieraj kredą to miejsce, w którym znajduje się plama. W przypadku trudnych plam, możeszesz pozostawić kredę na noc, w przypadku mniejszych, wystarczą 2-3 godziny. Po tym czasie możesz pozbyć się kredy że ściany, np. przy użyciu szczoteczki (zobacz tutaj).

Nałóż piankę do golenia

W przypadku tłustych plam może pomóc pianka do golenia. Wystarczy, że pozostawisz ją na ok 15-25 minut, a następnie wytrzyj mokrą ściereczką. Zdziwisz się, gdy po plamie nie będzie śladu. Po usunięciu plam, możesz pomalować ścianę farbą akrylową. Alternatywnym rozwiązaniem może być, np. zawieszenie obrazu w miejscu plamy. Dzięki temu ją zakryjesz.

Jak usunąć plamy i zabrudzenia lub zacieki ze ścian

Do usunięcia plam ze ścian możesz użyć benzyny, ciepłej wody lub spirytusu. Jeśli chodzi o zacieki, kluczowe jest tutaj osuszenie ścian, np. przez wietrzenie, iniekcje krystaliczną lub urządzenie zwane nagrzewnicą.

Jak usunąć plamy i zacieki ze ścian — podsumowanie

Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się plamy ze ściany, zacznij od domowych metod. Dopiero jeśli nie zadziałają, zdecyduj się na bardziej radykalne sposoby. Pamiętaj jednak, że plamy na ścianie, to nie jedyne nieprzewidziane zdarzenie, do którego może dojść. Dlatego jeśli chcesz się zabezpieczyć przed ich konsekwencjami, pomyśl o ubezpieczeniu mieszkania lub domu.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij