pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Dom

Jaki wybrać fotel do biurka?

Jaki wybrać fotel do biurka?

Wielogodzinna praca przed komputerem może być bardzo męcząca, jeśli nie zadba się o ergonomiczny fotel do biurka. Istotne jest to, aby miał on odpowiednie siedzisko i oparcie. Mile widziane są podłokietniki odciążające ręce i zapewniające większy komfort. Fotel musi być oczywiście stabilny i jednocześnie zapewniać łatwe przesuwanie. Możliwość pełnej regulacji to ogromny atut, nie brakuje też modeli z zagłówkami i szeregiem innych udogodnień. Obecnie można liczyć na ogromny wybór, więc każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Istotne jest to, aby mebel został jak najlepiej dopasowany do potrzeb i preferencji użytkownika.

Jaki będzie odpowiedni fotel do biurka?

W sprzedaży znajduje się wiele rodzajów foteli do biurka, więc warto zapoznać się z dostępnym asortymentem. Klasyczne fotele wyróżniają się prostą konstrukcją. Dużym minusem będą ograniczone możliwości dotyczące regulacji. W większości przypadków można jedynie zmieniać wysokość siedziska. Oczywiście nie brakuje również klasycznych foteli, które pozwalają na modyfikację ustawienia podłokietników, oparcia i zagłówka. Najczęściej nie są one nawet dobrze wyprofilowane, co przekłada się na gorszy komfort użytkowania. Zdecydowanie wygodniejsze są fotele kubełkowe, które mają świetnie wyprofilowane siedzisko i są wyposażone w podłokietniki. Ergonomiczne kształty to kwestia priorytetowa. Można liczyć na swobodę ruchów. Fotel kubełkowy dobrze dopasowuje się do naturalnych krzywizn sylwetki. Jeśli ktoś ma problemy z kręgosłupem, bólem pleców, to może wybrać fotel medyczny lub ortopedyczny. Przy wadach kręgosłupa takie rozwiązanie sprawdzi się rewelacyjnie. Oczywiście można też stosować mebel profilaktycznie, aby uchronić się przed zwyrodnieniami. Tego rodzaju fotele mają odpowiednio wyprofilowane siedzisko i oparcie. Istotne jest dopasowanie mebla do swojej wagi ciała, wzrostu i ewentualnie schorzenia. Niestety koszt zakupu fotela medycznego lub ortopedycznego jest stosunkowo wysoki.

Co ma znaczenie przy wyborze fotela do biurka?

Wybierając fotel do biurka, należy mieć na uwadze materiał, z którego został on wykonany. Siedzisko i oparcie mogą być skórzane, plastikowe, obite włóknem syntetycznym. Najbardziej elegancko prezentuje się oczywiście fotel ze skóry, można liczyć na to, że dobrze dopasuję się do krzywizny sylwetki. Tańszym rozwiązaniem będzie skóra ekologiczna, ale trzeba liczyć się z mniejszą trwałością. Bardzo ważne w fotelach biurowych są otwory wentylacyjne, aby skóra mogła swobodnie oddychać, co przełoży się na wzrost komfortu użytkowania. Znaczenie ma także rodzaj siedziska i możliwość regulowania jego wysokości. Siedzisko musi być dobrze wyprofilowane, dosyć szerokie i o średniej twardości. Warto szukać modelu z trwałego materiału, mile widziana jest także siatka zapewniająca cyrkulację powietrza. Oparcie również powinna pozwalać na regulację wysokości i kąta nachylenia. Znaczenie ma również dodatkowe wsparcie odcinka lędźwiowego. Na komfort użytkowania wpływa obecność zagłówka, najlepiej z regulacją. Nie może zabraknąć również podłokietników, aby przeciwdziałać bólom pleców i ramion. Istotna jest także stabilna podstawa pięcioramienna.

Udostępnij