pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Dom

Rolety, nowoczesne karnisze i firany do minimalistycznych wnętrz – jakie wybrać?

Rolety, nowoczesne karnisze i firany do minimalistycznych wnętrz – jakie wybrać?

Minimalistyczny wystrój wnętrz cieszy się coraz większą popularnością. Wbrew pozorom nie polega na rezygnowaniu ze wszystkich dodatków i tworzeniu pustych, surowych pomieszczeń. Minimalizm cechuje przede wszystkim prostota kształtów i kolorów oraz unikanie zbędnych elementów. Tu nie ma miejsca na przypadkowość! Trudno byłoby jednak zrezygnować z możliwości zasłaniania okien, szczególnie jeśli mieszkamy na parterze, w pobliżu ruchliwej ulicy, czy na osiedlu, na którym okna sąsiadów znajdują się wyjątkowo blisko naszych. Jakie rozwiązania wybrać, by wpisały się idealnie w minimalistyczny wystrój wnętrza i jednocześnie charakteryzowały się dużą funkcjonalnością? Sprawdź, czego nie może zabraknąć w minimalistycznym salonie, sypialni czy gabinecie.

Jak dobrać rolety do minimalistycznego wnętrza?

Rolety pozwalają w prosty sposób zniwelować dostęp niechcianych promieni słonecznych. Choć minimalistyczne pomieszczenia są zwykle dość przestronne i jasne, nadmierne nasłonecznienie wcale nie będzie zaletą. Czasem chcemy także po prostu odgrodzić się od świata zewnętrznego, a w takim wypadku rolety będą doskonałym wyborem. Zacznijmy od najprostszego, uniwersalnego modelu. Rolety wolnowiszące pasują w zasadzie wszędzie – również do wnętrz w stylu minimalistycznym. Prosta roleta cienka w stonowanym odcieniu zapewni dostęp światła dziennego i jednocześnie przefiltruje promienie słoneczne. Jeśli zaś nie możesz sobie pozwolić na ciągłe odsłanianie okien lub widok nie jest zbyt zachęcający, wybierz rolety dzień-noc; zwróć jednak uwagę na to, by nie były zbyt wyraziste, ponieważ duże, krzykliwe wzory mogą zbytnio kontrastować z meblami i innymi dodatkami.

Minimalistyczne rolety – jaki kolor wybrać?

Styl minimalistyczny to przede wszystkim stonowane odcienie: biel i czerń, szarości, beże, brązy. Rolety o neutralnej barwie zawsze stanowią bezpieczny i sprawdzony wybór. Możesz także sięgnąć po subtelne odcienie pastelowe; raczej nie polecamy mocnych i nasyconych odcieni, szczególnie jeśli w salonie lub sypialni króluje szkło, beton, metal czy drewno. Jeśli zależy Ci na kontrastowym efekcie, postaw na rolety w kolorze surowego betonu lub… czerni. To bardzo wyrazista propozycja, ale również dobry dowód na to, że nawet proste, minimalistyczne rolety można potraktować jako ozdobę wnętrza.

Nowoczesne karnisze – sprawdź minimalistyczne propozycje

Wyrazisty karnisz z dużymi zdobieniami na końcach pasuje do wielu stylów, ale nie zaliczamy do nich raczej nowoczesnego minimalizmu. Tu króluje prostota! Do wnętrz w stylu minimalistycznym polecamy karnisz niewidoczny, który nie będzie przykuwał uwagi. Taki karnisz – cienki, ale funkcjonalny – ma za zadanie przede wszystkim utrzymywać firany i zasłony, a nie stanowić główną dekorację salonu lub sypialni. Nowoczesne karnisze są dostępne w wielu wydaniach, począwszy od cienkiej stalowej linki, po cienkie metalowe rurki czy szyny montowane do sufitu. Karnisz minimalistyczny sprawdzi się znakomicie wszędzie tam, gdzie rolety mogą okazać się niewystarczające – jeśli chcesz powiesić w swoim salonie lub sypialni firanki i zasłony, nic nie stoi na przeszkodzie!

Jakie firanki i zasłony wybrać do minimalistycznych wnętrz?

Jeśli nie wyobrażasz sobie wnętrz bez firanek i jednocześnie chcesz urządzić pomieszczenia w stylu minimalistycznym, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nie musisz rezygnować z tego rozwiązania! Minimalistyczne firanki cechuje przede wszystkim oszczędna forma. Delikatny tiul i woal, subtelna koronka na zakończeniach, delikatne zdobienia – takie firanki prezentują się pięknie na przykład w jasnej i przestronnej sypialni. W przypadku zasłon polecamy z kolei przede wszystkim gładkie jednolite zasłony z naturalnych materiałów lub tekstylia w delikatniejszy geometryczny wzór. Ciekawym rozwiązaniem będą także białe lub kremowe zasłony bez firan – za ich pomocą możesz zasłonić wnętrze przed palącymi promieniami słonecznymi, a jednocześnie nie są one na tyle wyraziste, by zdominować całą aranżację wnętrza. Proste, funkcjonalne firanki i zasłony to minimalizm w najczystszej postaci!

Artykuł sponsorowany

Udostępnij