pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

DomLifestyle

Jak urządzić biuro w domu, czyli wyzwania związane z home office

Jak urządzić biuro w domu, czyli wyzwania związane z home office

Home office to dla niektórych osób błogosławieństwo, dla innych przekleństwo. Dlaczego niektórzy kochają pracę z domu, a inni jej nienawidzą i marzą o tym, by jak najszybciej wrócić do biura? Dowiedz się już dziś, jak urządzić biuro w domu.

W dzisiejszym artykule dowiesz się

  • Jak wygląda praca w domowym zaciszu?
  • Jak urządzić nowoczesne biuro w domu?
  • Skąd wziąć motywację do pracy w domu?

Sprawdź również: Jak zagospodarować mały ogródek, czyli aranżacja ogrodu dla minimalistów

Praca w domowym zaciszu

Praca w domu ma wady i zalety. Na pewno ogromną zaletą jest oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdy do miejsca pracy. Po co tracić czas i pieniądze na paliwo albo bilet miesięczny, jeśli tę samą pracę można wykonać w domu, a z kolegami z pracy spotkać się zdalnie? Są oczywiście takie zawody, gdzie kontakt osobisty pomiędzy wykonawcą usługi, a jej odbiorcą jest konieczny i wtedy nie ma mowy o pracy zdalnej. Badania pokazały, że wiele osób pracujących zdalnie zmagało się z obniżeniem nastroju, stanami lękowymi i depresyjnymi. Wiele osób również przytyło. Masa ciała zwiększyła się, ponieważ dostęp do lodówki i przekąsek był niczym nieograniczony. Ciągle podjadanie musiało w ten sposób się skończyć.

Teraz trzeba zrzucać zbędne kilogramy. Zamknięcie w domu nie pozwoliło na wychodzenie na spacery, na siłownię. Zatem regularna aktywność fizyczna nie była możliwa. Praca w domowym zaciszu z pewnością nie jest odpowiednia dla ludzi, którzy mają w domu małe dzieci i nie potrafią przeorganizować swojego życia i swojej przestrzeni tak, aby dzieci nie przeszkadzały w pracy. Rodzic, który próbuje skupić się na rozmowie z kontrahentem, a w tle krzyczą dzieci, z pewnością nie będzie wydajnym pracownikiem. Pracodawcy zauważają ten fakt i coraz częściej monitorują jakość pracy z domu. To dobrze, ponieważ miejsce świadczenia pracy nie powinno wpływać na jej efektywność. Często również na okresie próbnym trzeba fizycznie przebywać w biurze.

Jak urządzić nowoczesne biuro w domu?

Jeśli ktoś zrezygnował z pracy w biurze na rzecz pracy w domu, nie ma innej możliwości, jak tylko urządzić specjalne miejsce, specjalny gabinet do pracy. Jak urządzić biuro w domu? Przede wszystkim trzeba dopasować je do swoich potrzeb. Podstawa to wygodne biurko i komfortowy fotel, zgodny z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Tylko wtedy można mówić o efektycznej pracy. Aranżacja biura w domu nie musi być trudna. Problem pojawia się wtedy, kiedy wyodrębnienie oddzielnego pokoju nie jest możliwe. Zawsze jednak warto postarać się znaleźć takie miejsce, gdzie będzie można spokojnie pracować, gdzie osoba pracująca będzie odcięta od przeszkadzających dźwięków dnia codziennego. Zwykle urządzenie biura w domu wiąże się z poniesieniem określonych wydatków, na przykład na zakup biurka, krzesła, monitora, podstawki pod laptopa, dobrej jakości myszki i klawiatury. To wszystko kosztuje. Czasem pracodawca deklaruje, że poniesie część lub całkowitą sumę poniesionych kosztów. To dobrze o nim świadczy.

jak urządzić biuro w domu

Praca pełna wyzwań

Idealnie byłoby, gdyby pracownik w trybie home office zamykał się na 8 godzin pracy w jednym pokoju. W praktyce jednak bardzo często nie jest to możliwe, szczególnie kiedy mieszka się na przykład w kawalerce albo małym mieszkaniu. Zdarza się, że ktoś pracuje w salonie, tuż obok bawią się dzieci, a ktoś w kuchni gotuje obiad. Trudno wtedy skupić się na przydzielonych zadaniach. Warto jednak zrobić wszystko co tylko będzie możliwe, aby urządzić nowoczesne biuro w domu.

Może wystarczy postawić ściankę działową? Takie biuro wcale nie musi być duże, powinno jednak zapewniać maksymalny komfort pracy. Jeśli ktoś skupia się na wielu zadaniach jednocześnie, to znaczy wykonuje zawodowe obowiązki, pilnuje dzieci i obiadu, prędzej czy później skończy się to różnego rodzaju zaburzeniami. Praca pełna wyzwań może być przywilejem, jednak pracownik nie może czuć się przeciążony. Współczesne rozwiązania oferowane przez specjalistów z dziedziny architektury z pewnością są w stanie ułatwić życie każdemu człowiekowi, który został wrzucony na głęboką wodę i skierowany do pracy w trybie home office. Na pewno ogromnym plusem jest możliwość zakupienia komfortowych foteli, które odciążają kręgosłup. Dodatkowo w sklepach znajdują się rozmaite podstawki, podkładki, poduszki ortopedyczne, dzięki którym sylwetka człowieka pracującego przy komputerze będzie prawidłowa.

Udostępnij