Temat poprawnej postawy podczas siedzenia przy biurku, jest powtarzany od wielu lat, a mimo to mnóstwo osób wciąż cierpi na problemy, wynikające z niewłaściwej pozycji ciała podczas pracy przy komputerze. Jak przeciwdziałać wielu dolegliwościom, które utrudniają normalne funkcjonowanie? Na co warto zwrócić uwagę, aby uchronić się przed bólem i trudnościami z poruszaniem się? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule, w którym przygotowaliśmy dla Ciebie 10 zasad prawidłowej postawy podczas pracy przy komputerze!
Co się dzieje z Twoim ciałem, gdy źle siedzisz przy komputerze?
Co tak naprawdę oznacza wyrażenie: „zła postawa ciała przy komputerze”? Jak rozpoznać, że prawdopodobnie powielasz niewłaściwe i niezdrowe wzorce oraz nawyki, które przekładają się na nieprzyjemne konsekwencje? Przede wszystkim wsłuchaj się w swoje ciało i zwróć uwagę, jakie sygnały Ci wysyła. Skup się na tym, czy wszystko jest w porządku z Twoim kręgosłupem, plecami, barkami, nadgarstkami, kolanami czy łokciami? Ponadto zastanów się, czy nie miewasz innych dolegliwości, takich jak: problemy z krążeniem lub masą ciała, hemoroidy, pogorszenie się wzroku albo bóle mięśni?
Wykonując pracę przy komputerze od dłuższego czasu, prawdopodobnie wiele Twoich ruchów i zachowań stało się nawykami, które powielasz automatycznie. To powoduje, że zwykle nie zastanawiasz się, jak siedzisz, w jaki sposób trzymasz myszkę albo jak układasz dłonie, podczas pisania na klawiaturze. Automatyzmy są potrzebne w życiu, ale jeżeli powielają niezdrowe i niewłaściwe wzorce zachowania, mogą Ci zaszkodzić.
Wyobraź sobie sytuację, iż od zawsze siedzisz delikatnie zgarbiony przy komputerze, a dodatkowo nieświadomie podkurczasz palce u stóp. Z pozoru wygląda to niewinnie, ale powtarzany wzorzec przez wiele lat utrwala się w Twoim ciele i sprawia, że dokładnie w ten sposób zaczynasz funkcjonować na co dzień. Twoje ciało przyzwyczaja się bowiem do niewłaściwego wzorca, wyrządzając Ci w konsekwencji wiele krzywdy.
W rezultacie siedząc nieprawidłowo przy komputerze, narażasz się na takie urazy i dolegliwości, jak:
-
ból pleców,
-
ból stawów,
-
wady postawy,
-
trwałe skrzywienia kręgosłupa,
-
problemy ze wzrokiem,
-
problemy z układem krwionośnym,
-
kłopoty z układem oddechowym.
Nie da się ukryć, że najważniejszą rolę w zachowaniu poprawnej postawy ciała podczas pracy siedzącej, odgrywają biurka z regulacją wysokości oraz ergonomiczne fotele biurowe. To, na czym siedzisz i na czym pracujesz, w największym stopniu wpływa na Twoje zdrowie oraz komfort. Biurko i krzesło są zatem Twoimi podstawowymi narzędziami pracy: zadbaj o ich odpowiedni wybór, a uchronisz się przed wieloma negatywnymi skutkami długotrwałego siedzenia.
Prawidłowa pozycja przy biurku – poznaj 10 najważniejszych zasad!
Przygotowanie zdrowego i ergonomicznego stanowiska do pracy przy komputerze nie jest szczególnie wymagające. Wystarczy przestrzegać 10 najważniejszych zasad, a szybko odczujesz pozytywne skutki zdrowotne.
-
Kąt zgięcia w kolanach powinien wynosić około 90 stopni. Dbałość o ten detal umożliwi Ci wysokiej jakości fotel biurowy z regulacją wysokości i odpowiednią głębokością siedziska.
-
Odległość pomiędzy dolną krawędzią biurka a siedziskiem krzesła powinna wynosić około 25 cm. Dostosowanie tego elementu ułatwiają biurka z regulacją wysokości oraz regulowane fotele biurowe.
-
Monitor powinien być ustawiony w odległości około 50-75 cm od twarzy. Jego górna krawędź powinna być natomiast na wysokości linii oczu lub delikatnie pod nią. Poprawne ustawienie monitora jest łatwiejsze z nieco głębszym biurkiem.
-
Głowę należy trzymać prosto: bez przechylania szyi do przodu ani do tyłu.
-
Kąt nachylenia monitora powinien być dopasowany tak, aby wyeliminować ewentualne odblaski.
-
Dłonie, przedramiona i łokcie powinny leżeć swobodnie na blacie biurka. Zwróć uwagę, aby przedramiona tworzyły kąt 90 stopni z płaszczyzną ciała.
-
Oparcie fotela biurowego powinno być wyprofilowane w taki sposób, aby zapewniało odpowiednie wsparcie dla odcinka lędźwiowego kręgosłupa i pozwalało na stabilną podporę dla pleców.
-
Niezbędnym wyposażeniem krzesła biurowego są również podłokietniki, które odciążają mięśnie ramion i pozwalają na swobodne ułożenie przedramion.
-
Linia kręgosłupa i ud powinna tworzyć kąt prosty.
-
Dla lepszej ochrony nadgarstków, warto zastanowić się nad specjalnymi poduszeczkami lub podkładkami.
Pamiętaj, że nie musisz stosować powyższych zasad z dokładnością do jednego centymetra. Chodzi o wskazanie określonego kierunku i zwrócenie uwagi na detale Twojej postawy ciała, które przekładają się na zdrowie fizyczne oraz psychiczne.
Dlaczego zmiany mogą być na początku niewygodne?
Z pewnością zauważysz, że wprowadzenie powyższych zmian sprawi, że na początku poczujesz mniejszy komfort pracy. To całkowicie normalne! Twoje ciało było bowiem przyzwyczajone do nieprawidłowej postawy. Wprowadzenie zmian na lepsze powoduje natomiast transformację utrwalonego schematu, co sprawia, że przyzwyczajenie się do nowego sposobu siedzenia, zajmie Ci trochę czasu. Pomimo początkowej niewygody, zalecamy jednak przejść przez ten etap, aby wypracować nowe, zdrowe wzorce postawy ciała, którą przyjmujesz podczas siedzenia przy biurku.
Jak zadbać o zdrowie, gdy wykonujesz pracę siedzącą?
Zapewne widzisz, jak ważną funkcję pełni odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy, które uwzględnia poprawny wybór i ustawienie: biurka, krzesła czy monitora. Nie można jednak bagatelizować pozostałych aspektów zdrowia. Pracując przy komputerze, warto robić regularne przerwy, które przeznaczysz na patrzenie w dal (ochrona wzroku) oraz delikatny ruch (poprawa krążenia, aktywizacja mięśni, rozluźnienie stawów).
Niezwykle ważna jest również ogólna aktywność fizyczna, którą wykonujesz przed lub po pracy. Dbaj o regularne spacery, treningi siłowe, bieganie, jazdę na rowerze, sesje jogi lub inne formy aktywności, które lubisz, a które dobrze wpływają na Twoje zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Poza tym bardzo duże znaczenie ma także dieta, czyli wszystko, co jesz na co dzień. Nie chodzi tutaj jednak wyłącznie o kwestie przybierania na wadze, ale ogólne samopoczucie oraz zdrowie całego organizmu. Pamiętaj, aby każdego dnia spożywać świeże warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, a także dbaj o odpowiednie nawodnienie ciała.
Jesteśmy przekonani, że podchodząc do pracy siedzącej w tak holistyczny sposób, zadbasz o swoje zdrowie, uchronisz się przed wieloma negatywnymi skutkami, a dodatkowo zyskasz energię, która wpłynie pozytywnie na Twoje samopoczucie oraz produktywność w pracy. Spróbuj i wprowadź zdrowe nawyki do swojej codzienności, a potem obserwuj ich pozytywny wpływ na Twoje życie!
Materiał zewnętrzny