pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

BudownictwoDom

Jakie pokrycie dachu altanki sprawdza się najlepiej?

Jakie pokrycie dachu altanki sprawdza się najlepiej?

Mnóstwo osób nie wyobraża sobie swoich dużych, efektownych ogrodów bez funkcjonalnej, praktycznej altany. Jak się okazuje w praktyce, wielu klientów decyduje się na to, by samodzielnie zbudować taką altanę. Bardzo ważne jest to, by stworzyć mocną, solidną konstrukcję i zastosować w altanie odpowiedne pokrycie. To wszystko sprawi, że posłuży ona użytkownikom przez wiele lat w niezawodnym stanie.

Niezawodne pokrycie dachu altanki

Altany są dostępne w różnych rozmiarach, ponieważ niektóre są zaprojektowane specjalnie dla dużych ogrodów i parków, podczas gdy mniejsze nadają się do ogrodów przy domach prywatnych. Projektując altanę, trzeba wziąć pod uwagę czynniki istotne dla warunków pogodowych, w tym kierunek wiatru, klimat, opady śniegu, przepływ wody deszczowej itp. Powinno się wybierać materiały, które zapewniają odporność na silne wiatry, a także upały, zimno, deszcz i słońce. Altany są konstrukcjami otwartymi zbudowanymi na stałe lub tymczasowo. Konstrukcja stała zwykle składa się z kolumn wykonanych z kamienia lub cegły otaczających drewniane belki zwane żebrami. Dachy zakrywają otwór w środku kolumny. Najczęściej materiałami dachowymi są dachówki pokryte gontem łupkowym. Niektórzy właściciele altan tworzą własne, niepowtarzalne projekty, w tym decydują się także na dwuspadowe dachy, zakrzywione kształty, dekoracyjne detale dachu i niestandardowe kolory.

Pokrycie dachu altanki ma znaczenie

Jeżeli jest to altanka, w której przechowywane są narzędzia i sprzęty ogrodnicze, to można zastosować nawet zwykłą, tanią papę, która powinna sprawdzić się w takim miejscu przez co najmniej kilka lat. Na altany rekreacyjne warto zastosować jednak inny materiał. Gont bitumiczny na altankę rekreacyjną jest łatwo dostępny i tani, dlatego też takie pokrycie najczęściej wybierane jest przez klientów.
Tak zbudowane altany zapewniają schronienie, aby spędzić kilka spokojnych chwil w cieniu, ciesząc się piękną pogodą w sezonie letnim. W takiej altanie nie powinno być za gorąco, ani też za zimno. Dach nie będzie przeciekał, ani też nie zmieni barwy pod wypływem promieniowania słonecznego. Można wybrać również inne, droższe rozwiązania i zdecydować się choćby na pokrycie altany blachą. Jednak nie zawsze taki altany wyglądają efektownie i designerko, co sprawia, że klientom nie podobają się takie konstrukcje w ich ogrodzie.
Wybór odpowiedniego materiału do pokrycia dachu w nowoczesnej altanie ma więc olbrzymie znacznie, dlatego też warto poświęcić trochę czasu, by znaleźć takie rozwiązanie, które będzie najlepsze.

Udostępnij