pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

DomLifestyle

Dodatki do pokoju dziewczynki i chłopca

Dodatki do pokoju dziewczynki i chłopca

Dekoracje w pokoju to wisienka na torcie. Dopełniają całą aranżację. Jeśli dzieci są już świadome swojego gustu i swoich preferencji, powinny uczestniczyć w urządzaniu swojego pokoju. W końcu to one będą w nim mieszkać. Poznaj najlepsze dodatki do pokoju dziewczynki i chłopca.

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • Jakie są najlepsze dekoracje do pokoju malucha i nastolatka?
  • Czy różowy i niebieski to odpowiednie kolory?
  • Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Sprawdź także: Jak urządzić domową siłownię?

Dekoracje do pokoju malucha i nastolatka

Dekoracje do pokoju dziecka powinny być związane z jego pasją. Dzięki temu dziecko będzie czuło się bezpiecznie, będzie czuło się lepiej. Czasami rodzice za wszelką cenę chcą narzucić swoje rozwiązania, swoje pomysły. Jednak takie zachowanie buduje mur niezgody. Zamiast tego lepiej postarać się o nić porozumienia i postarać się zrozumieć swoją pociechę i jej potrzeby. Każdy rodzic musi się tego nauczyć. Zazwyczaj małe dziecko ma swoje zainteresowania. Może być to na przykład ulubiona bajka. Kubuś Puchatek, Psi Patrol, Smerfy. Warto zadbać o to, by dodatki do pokoju były powiązane z tą bajką. Niektóre maluchy od początku mają inne zainteresowania, na przykład związane z kosmosem, muzyką, strażą pożarną czy dinozaurami. Podążanie za tą pasją to znak dla malucha, że rodzic w pełni akceptuje dziecko. Nastolatek powinien sam wybrać dekoracje do swojego pokoju. Takie dziecko jest już w pełni świadome ile kosztują poszczególne dekoracje i na ile może sobie pozwolić. Niektóre dzieci czują się lepiej, kiedy w pokoju mają zdjęcia z członkami rodziny. Jednak dla nastolatków wspólne rodzinne zdjęcie może kojarzyć się z obciachem i z pewnością ta propozycja nie zostanie dobrze przyjęta. Wszystko zależy od dziecka.

dodatki do pokoju dziecka

Różowy i niebieski – idealne dodatki do pokoju dziecka

Patrząc stereotypowo, różowy to kolor dla dziewczynki, a niebieski jest kolorem dla chłopca. Coraz częściej jednak rodzice wybierają neutralne kolory, zarówno w przypadku odzieży, jak też wystroju pokoju. Dodatki do pokoju dziewczynki nie muszą być różowe, a dodatki do pokoju chłopca nie muszą mieć barwy niebieskiej, chyba, że dziecko sobie tego życzy. Czasem dziecko sygnalizuje, że marzy o jakimś dodatku, który rodzicom wydaje się kompletnie nieprzydatny, a co gorsza, wydaje się, że zaraz się znudzi. Czy należy kupić taki prezent? Niekoniecznie. Jeśli jednak maluch ma swoje kieszonkowe, można zaproponować, by dołożył ze swoich pieniędzy. Wtedy okaże się, jak duże jest pragnienie posiadania konkretnego przedmiotu. Nic nie zwalnia jednak rodziców od obowiązku uważnego słuchania dziecka. Warto co jakiś czas upewniać się, czy dziecko w swoim pokoju czuje się dobrze, czy czuje się tam bezpiecznie, czy na przykład biurko i krzesło do odrabiania lekcji są wygodne. Jeśli nie, trzeba natychmiast działać. Wiele dodatków dostępnych w sklepach to dodatki uniwersalne, które znakomicie sprawdzą się w pokoju chłopca i dziewczynki. Przykładem może być wspaniała żółta lampka w kształcie gwiazdki lub księżyca. Dzięki niej maluch zaśnie spokojnie, a taka lampka świetnie sprawdzi się też w pokoju nastolatka, który czasem wstaje w nocy.

Bezpieczeństwo dziecka a dodatki do pokoju

Kupując dekoracje do pokoju dziecka warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Obecnie modne są różnego rodzaju światła wiszące. Jeśli nagrzeją się do bardzo wysokiej temperatury, mogą spowodować pożar. Dziecko nie potrafi realnie ocenić zagrożenia, dlatego cała odpowiedzialność spoczywa w tej sytuacji na rodzicach, opiekunach. Należy kupować dodatki ze sprawdzonych źródeł, od sprawdzonych sprzedawców, którzy oferują bezpieczny towar. Jeśli coś świeci, jest na baterie albo na prąd, bezpieczeństwo jest bardzo ważne. Dlatego też lepiej unikać kupowania takich i innych dodatków na zagranicznych stronach, ponieważ nie wiadomo, czy mają one atesty wymagane do wprowadzenia towaru do sprzedaży na rynku polskim. Nawet jeśli ozdoba nie świeci, mogła zostać wyprodukowana z toksycznego materiału albo mogła zostać pomalowana niebezpieczną farbą. Skupienie się na bezpieczeństwie zawsze się opłaca. Być może dziecko nie będzie miało w pokoju wymarzonej ozdoby, ale za to będzie w pełni bezpieczne. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo dziecka spoczywa na rodzicach, opiekunach. Zbyt dużo zabawek i dekoracji może rozpraszać dziecko, utrudniać skupienie na nauce.

Udostępnij