pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Ogród

Nawodnienie w ogrodzie – jak najlepiej je zorganizować?

Nawodnienie w ogrodzie – jak najlepiej je zorganizować?

Każdy ogrodnik wie, że rośliny w ogrodzie potrzebują systematycznego nawadniania. Nie ma mowy o tym, aby kwiaty, czy plony na grządkach prawidłowo się rozwijały, jeśli nie będziemy dbać o ich rozwój, m.in. poprzez dostarczanie im odpowiedniej dawki wody. Zobacz, co warto zrobić, aby zagwarantować swoim roślinom prawidłowe, dostosowane do nich nawodnienie.

Plan na nawodnienie

Wszystkie rośliny poza słońcem i wartościową glebą potrzebują także wody. Jednak co zrobić, aby mieć do niej wygodny dostęp i nie musieć biegać do każdego drzewka z konewką? Zaplanować instalację nawadniającą! Na początek należy przygotować ogród – jeśli jeszcze nie mamy trawnika, warto przekopać ziemię, a gdy dopiero zamierzamy sadzić trawę – przygotować otwory, w których następnie umieścimy rurki doprowadzające wodę.

Niezbędnym elementem całego systemu jest zraszacz do trawy, który można wybrać spośród różnych wielofunkcyjnych podstawek, dzięki czemu z łatwością dopasujemy natężenie i kierunek strumienia wody do sytuacji. Można go też nabyć w wersji oscylacyjnej lub popularnej dyszy, która zazwyczaj ma kilka możliwości regulacji. W sprzedaży  znaleźć można też wbijane w ziemię przy pomocy kolca modele obrotowe, ale również odmiany rotacyjne oraz tzw. pistolety, które ułatwią skierowanie strumienia wody w pożądane miejsce.

Zastanawiasz się skąd brać wodę do podlewania? Najlepszym pomysłem jest uzupełnić swoją instalację o pojemnik na deszczówkę, do którego będziemy zbierać wodę, a następnie wykorzystywać ją na swojej posesji. Dzięki temu rozwiązaniu nie tylko zaoszczędzimy na wodzie, ale dołożymy niewielką cegiełkę do ochrony środowiska.

Wybieramy wąż ogrodowy

Do podlewania grządek i drzewek na posesji przydadzą się też węże ogrodowe, dzięki którym można wygodnie skierować strumień na swoje plony i różne rośliny. Są one dostępne w wielu długościach i średnicach, ale mogą się też różnić choćby oplotem i ilością warstw. W sklepach z artykułami ogrodniczymi można spotkać węże jedno i wielowarstwowe. Najczęściej są one wykonywane z odpornych na uszkodzenia i warunki atmosferyczne tworzyw typu PVC, ale można nabyć także propozycje kauczukowe. Najlepiej sprawdzają się te wykonane ze wzmacnianych materiałów, które są zaprojektowane w taki sposób, aby się nie łamać, ani nie skręcać podczas użytkowania.

Wybierając wąż ogrodowy, dobrze jest pamiętać, że jego długość wpływa na ciśnienie wody, dlatego nie należy wybierać ich na zapas, jeśli nie jest to konieczne. Warto zwrócić za to uwagę na takie parametry jak maksymalne ciśnienie określone przez producenta, czy temperatura, podczas której można używać węża. Dla większej wygody warto wyposażyć się też w stojaki, minimalizujące ryzyko plątania się węża. Najbardziej praktyczne są te w formie wózków, które można łatwo przetransportować w dowolne miejsce, ale także z funkcją automatycznego zwijania, dzięki czemu nie trzeba się z tym męczyć po zakończonej pracy. Jeśli mamy w swoim ogrodzie schowek, świetnie sprawdzą się też wieszaki ścienne, dzięki którym wąż nie będzie zajmował zbyt wiele miejsca.

Udostępnij