pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Lifestyle

Czy praca w Szkocji jest dla Ciebie?

Czy praca w Szkocji jest dla Ciebie?

Praca w Szkocji może być dla wielu osób świetną opcją. Oczywiście najpierw należy dokładnie wszystko sprawdzić, poznać realia życia w obcym miejscu. Rynek pracy w Szkocji różni się pod wieloma względami od tego, do czego każdy został przyzwyczajony w Polsce. Warto popytać wśród znajomych i rodziny, poczytać w internecie. Istotne jest także to, aby praca była legalna. W przeciwnym razie można narazić się na poważne kłopoty. Wyjazd za granicę jest dużym przedsięwzięciem, szczególnie jeśli ktoś chce tam żyć na co dzień przez dłuższy czas.

Jaka będzie najlepsza praca w Szkocji?

Praca w Szkocji cieszy się zainteresowaniem także wśród Polaków. Jest to kraj dający wiele możliwości, dlatego przyciąga potencjalnych pracowników. Najczęściej spotyka się młode osoby, które szukają pracy sezonowej. Można liczyć na sporo ofert podczas wakacji. Oczywiście jeśli ktoś jest specjalistą, ma dobre wykształcenie, to również znajdzie się coś dla niego. Bardzo ceniona jest praca w Szkocji w służbie zdrowia. Nie ma problemu ze znalezieniem zatrudnienia w przypadku lekarzy, pielęgniarek, naukowców, pracowników administracyjnych. Bardzo dobre zarobki czekają także na osoby, które pracują w zawodach związanych z edukacją. Bardzo dobre świadczenia emerytalne kuszą. Duże zapotrzebowanie jest także na pracowników z branży technologii. Można znaleźć pracę w prestiżowych korporacjach. Jest to świetna opcja dla informatyków, automatyków itd. Firmy poszukują także pracowników do wydobywania ropy i gazu. Znajdzie się również praca w Szkocji związana z finansami i rozrywką.

Co warto wiedzieć o pracy w Szkocji?

Jeśli kogoś interesuje zatrudnienie w Szkocji i kwestie związane z zarobkami, to należy kierować się przepisami brytyjskimi. Warto wiedzieć, że wysokość płacy minimalnej zależy od wieku pracownika i tego, czy jest on uczniem zawodu. Wynagrodzenie podlega każdego roku waloryzacji. W internecie dostępne są bezpłatne kalkulatory, które szybko obliczają potencjalne wynagrodzenia Kolejną kwestią będzie to, gdzie szukać ofert pracy. Najlepsze miejscem będzie Internet. Jest wiele popularnych portali z ogłoszeniami zamieszczonymi przez pracodawców różnych instytucji i organizacji. Świetnie sprawdza się także znany portal społecznościowy w postaci Linkedin. Można również zdecydować się na założenie własnej działalności gospodarczej.

Istotne informacje dla osób chcących pracować w Szkocji

Jeśli kogoś interesuje praca w Szkocji, to powinien zapoznać się wnikliwie ze szkockim prawem pracy. Podstawą zatrudnienia jest oczywiście umowa o pracę, która daje najwięcej korzyści pracownikowi. Każdego będzie interesować oczywiście kwestia związana z urlopem, okresem wypowiedzenia. Nie można również zapomnieć o podatkach. W Szkocji jest tak, że jej wysokość rośnie wraz ze wzrostem dochodów. Oznacza to, że osoby mające wysokie wynagrodzenie zapłacą większy podatek dochodowy. Po wyjściu Anglii z Unii Europejskiej pojawiło się nieco więcej utrudnień dla pracowników. Niestety konieczna staje się wiza pracownicza. Bardzo często trzeba zapłacić za aplikację i opłacić zdrowotną składkę imigracyjną. Jest też specjalna wiza dla pracowników wykwalifikowanych.

Udostępnij