pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Dom

Kolor dachu w budynku jednorodzinnym – Czy ma on znaczenie?

Kolor dachu w budynku jednorodzinnym – Czy ma on znaczenie?

Planujesz budowę domu i stoisz przed ogromnym dylematem przy wyborze koloru dachu? W tym tekście postaramy się pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję. Chociaż bardzo popularne są ciemne dachy, takie jak szary, czarny, granatowy czy grafitowy, istnieje również wiele innych kolorów. Dach zwykle wykonywany jest wcześniej niż elewacja budynku, dlatego przy wyborze koloru – zarówno dachu, jak i elewacji – należy wziąć pod uwagę całość i dobrać kolorystykę poszczególnych elementów tak, aby ze sobą współgrały i tworzyły spójną kompozycję.

Jak wybrać odpowiedni kolor dachu?

Wybór koloru zadaszenia nie jest łatwy. Mogą się o tym przekonać inwestorzy planujący rozpoczęcie budowy prywatnego domu. W ostatnim czasie, dużą popularnością cieszą się projekty domów nowoczesnych z dachami w stonowanej kolorystyce szarości lub grafitu. Kiedyś najbardziej popularnym kolorem były odcienie ceglano czerwone. Ważne jest, aby dokonać wyboru nie tylko zgodnie ze swoimi preferencjami, ale także biorąc pod uwagę inne czynniki. Aby cały budynek dobrze prezentował się na tle otaczającego krajobrazu, należy zwrócić uwagę na sąsiednią zabudowę – dobierać kolory, które harmonijnie współgrają z otoczeniem. Często zdarza się, że gama kolorystyczna, w jakiej możemy się poruszać, w trakcie wyboru koloru dachu jest ograniczona przez przepisy zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. W takiej sytuacji należy przestrzegać obowiązujących przepisów. Wybierając kolor dachu, należy pamiętać, że wśród roślinności najlepiej prezentują się kolory naturalne, takie jak brąz czy grafit. Wtedy nie należy stawiać na czerwony lub niebieski kolor dachu, ponieważ może wyglądać dość wyjątkowo i kontrastować z całym krajobrazem. Jasne kolory najlepiej sprawdzają się w dużych miastach, które potrzebują ożywienia i koloru, chociaż tu szczególnie istotne jest również wkomponowanie się w otoczenie. Jasnych barw na dachu będziemy raczej unikać na terenach zalesionych gdzie, zamiast upiększać, mogą szkodzić ogólnemu wrażeniu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze koloru dachu?

Kolor dachu to bardzo ważna rzecz, która wpływa na wygląd nie tylko budynku, ale również całej posesji. Wybierając konkretny odcień, dobrze jest zwrócić uwagę na charakter budynku. 

Projekt domu nowoczesnego charakteryzuje się często jasnymi ścianami i dachem w odcieniach grafitu. Wybór konkretnego koloru zależy jednak od naszych indywidualnych preferencji i nic nie stoi na przeszkodzie, by zdecydować się na intensywną czerwień czy delikatny brąz. Jeśli mamy do czynienia z klasycznym budynkiem również nie jesteśmy zmuszeni do wyboru dachu w ceglastych odcieniach, możemy zdecydować się na nowoczesny grafit. Kolor dachu musi w dużej mierze korespondować z kolorystyką elewacji. Ceglany dach dobrze jest połączyć z kremową lub beżową elewacją, a grafit z elewacją w odcieniach bieli czy jasnej szarości. 

Co jeszcze ogranicza nas w wyborze koloru dachu?

Przede wszystkim rodzaj pokrycia dachowego, nie wszystkie materiały, dostępne są we wszystkich kolorach. Należy również zwrócić uwagę, że niektóre kolory materiałów mogą wiązać się z dopłatą za ich wykonanie. W trakcie wyboru koloru dachu należy sprawdzić cenę nie tylko pokrycia dachowego w danym odcieniu, ale również stolarki okiennej i drzwiowej, jeśli chcemy, by ich kolor był zgodny z pokryciem dachowym. Ważne jest, by zwrócić uwagę, że kolory grafitowe lub czarne nagrzewają się znacznie szybciej, a to dzięki silniejszemu pochłanianiu światła słonecznego. Jeżeli jednak izolacja termiczna zostanie poprawnie wykonana, kolor pokrycia dachowego nie musi mieć aż takiego znaczenia. Jednak wybierając jasną osłonę dachu, możesz mieć pewność, że będzie się on mniej nagrzewał, co jest szczególnie zauważalne, gdy decydujesz się na poddasze użytkowe tak popularne, gdy decydujemy się na projekty nowoczesne.

Zdjęcie: Projekt domu M255b/1 – Serdeczny – wariant V z kolekcji Murator, arch. Ewa Dziewiątkowska

Tekst sponsorowany: MURATOR – nowoczesne projekty domów – https://projekty.muratordom.pl

Udostępnij