pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

DomLifestyle

Jak urządzić domową siłownię?

Jak urządzić domową siłownię?

Coraz więcej osób dba o swoje zdrowie i smukłą sylwetkę. To bardzo korzystne zjawisko, bo osób otyłych narażonych na różne schorzenia stale przybywa. Najlepszym sposobem na dbanie o kondycję jest aktywny tryb życia, np. jazda na rowerze, bieganie lub ćwiczenia na siłowni. Te ostatnie mają tę zaletę, że można wykonywać je bez względu na porę roku i pogodę. Dowiedz się, jak urządzić domową siłownie.

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • Jakie są zalety domowej siłowni?
  • Jak urządzić siłownie w domu?
  • Jaki sprzęt do siłowni domowej kupić?

Sprawdź także: Czy warto zrealizować pomysł na basen w ogrodzie?

Zalety domowej siłowni

Wiele osób najchętniej korzysta z siłowni klubowych, które są dobrze wyposażone. Wystarczy tylko kupić karnet na określony czas, cieszyć się dostępem do różnych urządzeń, można także liczyć na pomoc trenera personalnego, który opracuje indywidualny plan ćwiczeń.

Siłownie fitness mają jednak pewne wady. Najważniejszą z nich jest czas, który trzeba przeznaczyć na dojazd do klubu (w obie strony), godzina na ćwiczenia i czasami jeszcze kilkanaście minut na czekanie na wolne miejsce. Czasami zajmuje to nawet 3 godziny.

Nie bez znaczenia są także koszty, miesięczny karnet to wydatek ponad 100 zł, taniej jest przy wykupieniu karnetu na dłuższe okresy.

Dla osób początkujących treningi na siłowni mogą okazać się bardzo stresujące, ze względu na figurę i słabą kondycję fizyczną.

Wszystkie te wady znikają w przypadku siłowni domowej, z której można korzystać w każdym dogodnym czasie. Mogą z niej korzystać także pozostali członkowie rodziny. Oczywiście stworzenie siłowni domowej wymaga inwestycji w sprzęt, ale szybko się amortyzuje, poza tym koszty można rozłożyć w czasie stopniowo wzbogacając jej wyposażenie.

domowa siłownia

Jak urządzić siłownie w domu?

Urządzanie siłowni należy rozpocząć od wyboru miejsca, w którym ma być umieszczony sprzęt. Może być to specjalnie zaprojektowane pomieszczenie lub przystosowany garaż, piwnica albo suszarnia.

Przed przystąpieniem do prac dobrze jest sporządzić projekt siłowni, który będzie uwzględniał wyciszenie ścian i podłogi oraz rozmieszczenie mat amortyzacyjnych. Dzięki temu korzystanie z siłowni nie będzie uciążliwe dla pozostałych domowników

Należy także uwzględnić odpowiednie oświetlenie oraz nawiew świeżego powietrza, zwłaszcza jeżeli siłownia będzie znajdować się w podziemiu. Warto także na ścianie umieścić duże lustro, które ułatwi korygowanie sylwetki podczas wykonywania ćwiczeń.

Jaki sprzęt do siłowni domowej?

Wiele osób rezygnuje z własnej siłowni obawiając się wysokich kosztów, tymczasem podstawowy sprzęt to wydatek ok. 700 zł. W zestawie podstawowym musi znaleźć się mata do ćwiczeń, taśmy, skakanka, hantle, drążek, ławeczka, rowerek stacjonarny. To zestaw minimalny, ale w zupełności wystarczający do rozpoczęcia regularnych treningów.

W zależności od zasobów finansowych można stopniowo doposażać domową siłownię w sprzęt bardziej zaawansowany. Oczywiście nie musi być ona wyposażona we wszystkie sprzęty, które znajdują się w profesjonalnej siłowni, bo nie tylko się nie zmieszczą, ale też nie będziemy z nich korzystać.

Zdecydowanie w siłowni powinna znaleźć się bieżnia, to spory wydatek, ale wykorzystywana będzie codziennie, zwłaszcza wtedy, gdy nie można biegać na dworze. Doskonale wzmacnia mięśnie nóg i umiejętność regulowania oddechu podczas wysiłku.

Kolejnym urządzeniem, które warto zakupić jest atlas, który łączy w sobie funkcje kilku urządzeń i pozwala na urozmaicenie codziennych treningów. Niestety zajmuje dużo miejsca.

Do ćwiczeń siłowych na powiększenie masy mięśniowej niezbędna będzie sztanga ze stojakiem i możliwością regulowania obciążeń.

Powierzchnia siłowni powinna być podzielona na dwie strefy:

– relaksu,
– sportową.

Pierwsza przeznaczona jest na przeprowadzenie rozgrzewki przed właściwym treningiem, a potem na potem na ćwiczenia rozluźniające. W tej strefie powinna znaleźć się mata i lekki sprzęt.

W części sportowej należy umieścić ciężki sprzęt do treningu wysiłkowego. Takie rozmieszczenie sprzętu pozwala na swobodne przemieszczanie się między strefami i poszczególnymi urządzeniami.

Największym problemem posiadaczy domowych siłowni jest motywacja do regularnych treningów oraz plan treningowy. Ten drugi można znaleźć w internecie w różnych wersjach. Najlepszą motywacją są widoczne efekty, czyli zgrabna sylwetka, dobra kondycja i oczywiście lepsze zdrowie. Teraz już wiesz, jak urządzić domową siłownie!

Udostępnij