pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Dom

Zabezpieczenie mebli przed dziećmi

Zabezpieczenie mebli przed dziećmi

Dzieci są ciekawe świata, chcą go odkrywać, poznawać kolejne jego tajniki. To oczywiście naturalne i bardzo potrzebne zachowanie, jednak w pewnych okolicznościach może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie mebli przed dziećmi, aby mogły swobodnie poruszać się po mieszkaniu.

Zabezpieczenie mebli przed dziećmi

Dzieci podczas rozwoju odczuwają potrzebę zbadania różnych zakamarków. Dotykają, otwierają, przyciskają, albo wkładają do ust różne elementy. Wynika to z faktu, że uczą się one poprzez obserwację i doświadczanie nowych doznań.

Te zachowania, choć bardzo naturalne, mogą stanowić zagrożenie dla naszych pociech. Przykładowo dziecko może przytrzasnąć palce szafką, albo wyciągnie z niej jakieś niebezpieczne przedmioty i substancje. Takimi są na przykład leki i lekarstwa, dlatego miejsca ich przechowywania muszą być odpowiednio zabezpieczone.

W sklepach spotkamy się z różnymi typami blokad, które zwiększają bezpieczeństwo dzieci. Wśród nich możemy wyróżnić takie sposoby mocowań, jak np.:

  • magnetyczne (montowane wewnątrz mebli);
  • mocowane przy pomocy taśmy dwustronnej;
  • zamykane na szyfr.

Typy zabezpieczeń

Zabezpieczenia mebli przed dziećmi występują w różnych formach i mają różne zastosowanie w zależności od tego, na jakich sprzętach je umieszczamy.

Szuflady i szafki

Blokady szafek i szuflad mają na celu przede wszystkim uniemożliwienie ich otwierania. Pozwala to na powstrzymanie dziecka przed sięganiem po niebezpieczne dla niego przedmioty (np. sztućce, leki i środki czystości), czy takie, których rozsypanej mogłoby doprowadzić do bałaganu (np. cukier, mąka). Zabezpieczenie to chroni również przed przytrzaśnięciem palców.

Montaż blokad do drzwi i szafek jest bardzo prosty. Zapięcia te korzystają z dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Jeden koniec jest tu montowany na stałe (oczywiście trwałość mocowania zależy od kleju), drugi natomiast zawiera klamrę, którą można blokować, gdy nie korzystamy z szafki i zwolnić blokadę, gdy zechcemy coś z niej wyciągnąć.

Drzwi

Dzieci lubią otwierać i zamykać drzwi. Niestety taka zabawa może się skończyć przytrzaśnięciem palców. Aby zapobiec takim sytuacjom, wykorzystuje się specjalne nakładki, dzięki którym drzwi nie domykają się całkowicie. Aby spełniało swoją rolę, zabezpieczenie wystarczy umieścić wysoko, poza zasięgiem dziecka,. A gdy będziemy chcieli całkowicie zamknąć drzwi, bez problemu odmontujemy nakładkę.

Meble z ostrymi krawędziami

Gdy maluchy nauczą się chodzić, szybko zaczynają korzystać z zalet tej umiejętności. Ledwo postawią pierwsze kroki, zaraz będą biegać, w dodatku często wokół mebli. A jak wiemy, mają one twarde ostre krawędzie i wpadnięcie na nie może skończyć się płaczem. Dlatego warto stosować osłony narożników zrobione z pianki lub silikonu.

Jak widzisz, zabezpieczenie mebli przed dziećmi jest bardzo istotne. Pomoże to uchronić malucha przed nieszczęśliwymi wypadkami, które bardzo często mają miejsce w domu. Z tego powodu warto kupić do mieszkania specjalne osłony i blokady.

Udostępnij