pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Dom

Zbyt intensywna wentylacja – Co zrobić gdy wieje z kratek wentylacyjnych?

Zbyt intensywna wentylacja – Co zrobić gdy wieje z kratek wentylacyjnych?

W okresie zimowym, czyli grzewczym, bardzo zależy nam na utrzymaniu komfortowej temperatury w domu, a także ograniczeniu wydostawania się ciepła z budynku. Jednak bardzo często zdarza się, że nasza wentylacja jest zbyt intensywna, a z kratek wentylacyjnych zwyczajnie w świecie wieje. Jest to zazwyczaj efekt nieszczelności budynku, a mogą o tym świadczyć zawirowania takie jak: przeciąg, poruszanie się firan, czy wszechobecny świst. Co zrobić, gdy wieje z kratek wentylacyjnych? Czytaj dalej i przekonaj się co możesz z tym zrobić!

Zbyt intensywna wentylacja – dlaczego wieje z wentylacji?

W budynkach mieszkalnych najczęściej występującym rodzajem wentylacji, jest wentylacja grawitacyjna, zwana również naturalną. Jej prawidłowe działanie uzależnione jest od wielu czynników, ale głównie od warunków atmosferycznych oraz ciśnienia powietrza wewnątrz domu i na zewnątrz. W przypadku zastosowania tego typu wentylacji może pojawić się problem wstecznego ciągu kominowego. To zjawisko najczęściej występuje w okresie zimowym i dotyczy budynków, które posiadają przynajmniej dwa kanały kominowe – dymny oraz wentylacyjny. Powietrze zamiast wydostawać się na zewnątrz, zasysane jest przewodem wentylacyjnym do wewnątrz, co prowadzi do wiania z kratki wentylacyjnej.

Przyczyna zbyt intensywnej wentylacji może tkwić również w wadzie konstrukcyjnej komina. Gdy przez otwory wentylacyjne wylotowe wiatr nawiewa powietrze do środka, jest to znak, że mamy do czynienia z osłabieniem ciągu.

Rozwiązaniem może tutaj być rekuperacja, którą zakupicie w Hurtownia wentylacji Szczecin. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pozwala na regulację dopływu powietrza, a problemy ze zbyt intensywną wentylacją nie będą was dotyczyć.

Często również sami mieszkańcy nie zdają sobie sprawy, że przez swoje nawyki mogą doprowadzić do odwrotnego ciągu w kanale wentylacyjnym. Dokładnie uszczelnianie okien i brak świeżego powietrza, zwłaszcza w okresie zimowym, mogą doprowadzić do przekształcenia przewodów wywiewnych na nawiewne.

Zbyt intensywna wentylacja – co zrobić?

Najlepszym rozwiązaniem na tą “przypadłość” jest polepszenie działania wentylacji grawitacyjnej. Jednym ze stosownych i najprostszych rozwiązań będzie zamontowanie nawiewników okiennych, które będą doprowadzały zimne powietrze z nawiewu. Kolejnym równie prostym rozwiązaniem będzie rozszczelnienie okien. Jeśli są one zbyt szczelne, to zostaje zaburzona prawidłowa cyrkulacje powietrza, w efekcie tworzymy z naszego domu hermetycznie zamkniętą “puszkę”. W nowych modelach okien możemy spotkać już fabrycznie wbudowane nawiewniki szczelinowe, które poprawiają sytuację. Jeśli interesuje was montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, to Ventido.pl będzie miejscem, które powinniście odwiedzić. Znajdziecie tam najwyższej jakości rekuperacje, która nie zawodzi!

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników ściennych. Montuje się je min. 2 metry nad podłogą, najlepiej nad grzejnikiem. Dzięki temu powietrze zostanie ogrzane i przeniesie się ku górze. Na problemy z ciągiem wentylacyjnym pomaga również montowanie nasad na szczycie komina. Często ta czynność jest traktowana po masoszeniu, jednak dobrze dobrana nasada wpływa na prawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej i utrzymanie stałego poziomu wymiany powietrza. Należy pamiętać nie tylko o dostosowanej do danego komina nasady, ale też o materiale, z jakiego została ona wykonana. Na rynku możemy otrzymać jej kilka rodzajów:

  • stałe,
  • obrotowe,
  • hybrydowe,
  • samonastawne,
  • mechaniczne.

Dla posiadaczy piętrowych domów źródłem problemu ze wstecznym ciągiem kominowym może być zbyt krótki przewód wentylacyjny. Zazwyczaj dzieje się tak na ostatniej kondygnacji. W takim przypadku pomoże wydłużenie komina wentylacyjnego.

Udostępnij