pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Budownictwo

Ścisk ślusarski – proste narzędzie niezbędne w domu i profesjonalnym warsztacie

Ścisk ślusarski – proste narzędzie niezbędne w domu i profesjonalnym warsztacie

Wykonywanie precyzyjnych prac wymaga często użycia specjalnych narzędzi. Jednym z powszechniej spotykanych typów takiego wyposażenia jest niewątpliwie ścisk ślusarski.  Nie może go zabraknąć tak w profesjonalnej firmie, jak i w przydomowym warsztacie. Sprzęt ten nie jest szczególnie skomplikowany, jednak znacząco ułatwia działania każdego spawacza, ślusarza czy stolarza.

Czym jest ścisk ślusarski?

Tak w toku działań wspomnianych fachowców, jak i przy majsterkowaniu w domu, często konieczne jest wiercenie, klejenie elementów czy frezowanie.  Niezwykle istotna dla końcowych efektów tych prac jest precyzja działań. Aby ją osiągnąć bardzo często niezbędne jest unieruchomienie elementów, podlegających obróbce lub montażowi. W tym właśnie celu stosuje się najczęściej ściski ślusarskie. Ich konstrukcja może być przy tym bardzo zróżnicowana – popularne są modele śrubowe i dźwigniowe, można jednak bez problemu nabyć również produkty, wyposażone w specjalną przekładnię.

Większość sprzętu tego typu charakteryzuje się wysoką uniwersalnością i może być użyta w trakcie każdej praktycznie czynności, związanej z obróbką czy montażem. Ścisk ślusarski może być jednak również dedykowany specjalistycznym zastosowaniom. Jako przykład można podać wariant tego sprzętu, stosowany podczas spawania rur lub ich obróbki. Zarówno kształt tego wyposażenia, jak i jego cechy konstrukcyjne, dopasowane są do tego właśnie celu i w takiej roli ścisk ten sprawdza się najlepiej.

Jak wybrać odpowiedni ścisk ślusarski?

Wybierając odpowiedni rodzaj tego wyposażenia warto przede wszystkim kierować się jego przewidywanym zastosowaniem. Co prawda, jak już wspomniano, typowy ścisk ślusarski charakteryzuje się wysoką uniwersalnością, jednak sam rozmiar tego sprzętu, a szczególnie rozstaw jego szczęk, może mieć istotne znaczenie dla wygody prowadzenia prac. Warto więc dostosować ten parametr do wielkości typowych elementów, które będą stabilizowane przy jego pomocy. Ważna jest również siła, z jaką dociskane są przy jego pomocy poszczególne przedmioty.

Równie istotne są preferencje użytkownika. Wiele osób przyzwyczaja się do korzystania ze ścisków ślusarskich określonego typu, dlatego też posługiwanie się nimi jest dla nich znacznie łatwiejsze. Co ważne, przekłada się to często na efektywność działania, a tym samym – na sprawność wykonywania prac. Można więc powiedzieć, że aspekt ten ma realne znaczenie dla jakości i szybkości działań personelu, a więc również dla wydajności pracy i osiąganych przez firmę wyników finansowych.

PROFESJONALNIKIEROWCY

Udostępnij