Współczesna gospodarka oparta jest w dużej mierze na wiedzy i informacji. Szybkie przekazywanie wiadomości jest więc niezbędne dla zapewnienia właściwego jej funkcjonowania. Celowi temu służy nowoczesna infrastruktura, w której istotną rolę grają kable światłowodowe. Rozwiązanie to zdominowało w ostatnich latach informatykę i telekomunikację. Jakie czynniki stoją za jego sukcesem?
Kable światłowodowe – najważniejsze informacje
Podstawową różnicę pomiędzy kablami światłowodowymi a ich tradycyjnymi odpowiednikami stanowi materiał, z którego produkty te są wykonane – jest to odpowiednio włókno szklane oraz miedź. Wpływa to znacząco na szybkość przesyłania danych. W przypadku rozwiązań klasycznych jest ona znacznie mniejsza, bowiem do transferu informacji wykorzystywany jest prąd elektryczny o niskim napięciu, znacznie wolniejszy od światła. To ostatnie stosowane jest natomiast jako nośnik informacji w najnowszych modelach przewodów.
Warto również zauważyć, że włókna szklane są odporne na zakłócenia elektromagnetyczne – w efekcie przesyłane nimi informacje są zabezpieczone przed zniekształceniem. Kable światłowodowe są więc obecnie najlepszym z możliwych rozwiązań w zakresie transferu danych, pozwalają bowiem na znaczne zwiększenie jego szybkości, jakości oraz przepustowości całego systemu teleinformatycznego. Nie należy więc dziwić się temu, że stosowane są one coraz powszechniej i wypierają z rynku klasyczne modele przewodów telekomunikacyjnych.
Kable światłowodowe – przyczyny popularności
Szybkość transmisji danych oraz jej wysoka jakość to nie jedyna zaleta kabli światłowodowych. Są one również znacznie odporniejsze na działanie czynników atmosferycznych od swoich miedzianych odpowiedników. Przekłada się to zwykle na wyższą ekonomikę ich użytkowania – wykonane z nich systemy teleinformatyczne są bowiem trwalsze i wymagają mniejszej liczby zabiegów konserwacyjnych.
Warto też zauważyć, że nowoczesne sieci, oparte o kable światłowodowe, wymagają zastosowania mniejszej liczby urządzeń, dlatego też są relatywnie tańsze w budowie. Generują też znacznie niższe zapotrzebowanie na energię elektryczną, co wpływa na obniżenie kosztów funkcjonowania systemu, a jednocześnie czyni to właśnie rozwiązanie bardziej ekologicznym. Zaletą infrastruktury tego typu jest również stała szybkość transferu danych oraz jego pewność. Sieć światłowodowa jest bowiem niezwykle bezpiecznym sposobem przekazywania informacji, zarówno ze względu na wspomnianą wcześniej odporność na zakłócenia, jak i na konstrukcję, uniemożliwiającą w praktyce przechwytywanie danych.