pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Budownictwo

Dlaczego warto stosować profile aluminiowe konstrukcyjne w małej architekturze?

Dlaczego warto stosować profile aluminiowe konstrukcyjne w małej architekturze?

Planujesz budowę zadaszenia tarasu, pergoli lub innego elementu małej architektury w ogrodzie? Dowiedz się, dlaczego warto zastosować profile aluminiowe konstrukcyjne i jaką mają przewagę nad innymi materiałami, takimi jak drewno, czy stal. Sprawdź także, jak profile aluminiowe wypadają pod względem ceny na tle powyższych materiałów.

Profile aluminiowe konstrukcyjne – uniwersalne zastosowanie

Stosując profile aluminiowe konstrukcyjne, możesz je łatwo znaleźć w wariancie odpowiadającym do konkretnego zastosowania. Są one produkowane w zróżnicowanych wymiarach, więc z łatwością je dopasujesz do danej konstrukcji na podstawie wymaganej wytrzymałości. Aluminium jest około trzykrotnie lżejsze od stali nierdzewnej, jednak często jest to zaleta, gdyż również charakteryzuje się brakiem problemów z korozją przy zastosowaniu zewnętrznym, a jednocześnie jest wystarczająco wytrzymałe, by móc z niego tworzyć elementy nośne. Różne rodzaje profili znajdziesz na https://www.aliplast.pl/oferta/profilcon/konstrukcyjne-profile-aluminiowe, gdzie podane są też szczegółowe wskaźniki wytrzymałościowe.

Profile aluminiowe konstrukcyjne możesz wykorzystać do budowy takich elementów, jak:

szkielety altan, pawilonów i pergoli,

  • balustrady i barierki,

  • lekkie ściany (np. przeszklone ściany ogrodów zimowych),

  • ławki i stoły ogrodowe,

  • bramy i furtki,

  • konstrukcje pod oświetlenie ogrodowe,

  • konstrukcje elementów ozdobnych w ogrodzie,

  • place zabaw dla dzieci,

  • kładki przy oczkach wodnych,

  • i wiele innych.

Jak widzisz, uniwersalność jest tym, co wyróżnia konstrukcyjne profile aluminiowe. Poza żywotnością są też eleganckie więc możesz je zastosować także tam, gdzie to właśnie walory estetyczne mają kluczowe znaczenie.

Profile aluminiowe – dlaczego są idealne do zastosowania zewnętrznego?

Monterzy często chwalą sobie profile aluminiowe ze względu na ich lekkość, co zdecydowanie ułatwia prace montażowe dowolnych konstrukcji jednocześnie przekładając się na przyspieszenie pracy i pośrednio ograniczenie kosztów. Niska waga aluminium nie wyklucza jednak zastosowania profili z tego materiału do budowy elementów wystawionych na duże przeciążenia, takie jak podmuchy wiatru, zalegający śnieg na konstrukcjach aluminiowych, czy też wysoki poziom wilgoci. Profile aluminiowe konstrukcyjne są bowiem całkowicie odporne na korozję, a pomimo zastosowania zewnętrznego nawet po wielu latach nie tracą na walorach estetycznych. Ich ogromną zaletą jest także to, że nie wymagają tak częstych prac konserwatorskich jak drewno, czy stal. Jedyne co trzeba robić z konstrukcjami aluminiowymi, by zachowały elegancki wygląd, jest ewentualne czyszczenie, co jednak tyczy się każdego innego materiału.

Zastosowanie aluminium jest wręcz wskazane tak, gdzie dana konstrukcja będzie wystawiona na intensywne działanie słońca, wiatru i deszczu. Żywotność profili aluminiowych będzie bowiem dużo wyższa niż drewnianych kantówek, czy profili ze stali czarnej. Stosowanie zaś profili ze stali nierdzewnej w większości wyżej wymienionych konstrukcji nie ma uzasadnienia ekonomicznego. W większości sytuacji zastosowanie stali nierdzewnej będzie wielokrotnie droższe, a jednocześnie profile aluminiowe z powodzeniem by wystarczyły jeśli chodzi o wytrzymałość. W wielu sytuacjach są wręcz lepszym rozwiązaniem ze względu na niższą wagę.

Profile aluminiowe – przyjazne dla środowiska

Jeśli cenisz sobie dbałość o ekologię, na pewno zainteresuje Cię fakt, że aluminium można z powodzeniem poddawać recyklingowi bez utraty jakości uzyskanego materiału. Przez to wiele firm korzysta z tej możliwości, więc ewentualne elementy po rozbiórkach nie zanieczyszczają środowiska.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij