pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

BudownictwoDom

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Czy fotowoltaika jest opłacalna?

Obecny kryzys energetyczny ewidentnie udowodnił, że tylko odnawialne źródła energii (OZE) gwarantują niezależność energetyczną i zacznie niższe ceny energii. Oczywiście bardzo ważnym elementem jest także ochrona środowiska i spowolnienie zmian klimatycznych. Dla indywidualnych i instytucjonalnych odbiorców energii najbardziej dostępnym źródłem energii odnawialnej jest energia słoneczna. Można pozyskać ją za pomocą paneli słonecznych. Dowiedz się więcej o tym, czym jest fotowoltaika.

W dzisiejszym artykule dowiesz się:

  • Jak działa fotowoltaika?
  • Jak założyć fotowoltaikę?
  • Jakie są zalety i wady energii słonecznej?

Sprawdź również: Jak pozbyć się grzyba ze ściany?

Jak działa fotowoltaika?

Już wiele lat temu prosumenci (użytkownicy + producenci) docenili korzyści płynące z zakładania indywidualnych instalacji fotowoltaicznych. Najważniejszym kryterium są oczywiście stale rosnące ceny energii elektrycznej. I chociaż od 2022 r. warunki dla konsumentów są mniej korzystne, to inwestycja nadal jest opłacalna i zwraca się w okresie ok. 10 lat, po tym okresie energia jest całkowicie darmowa.

Istotą działania fotowoltaiki jest zamiana promieni słonecznych w energię elektryczną, którą można wykorzystać w domu, w obiektach użyteczności publicznej, do oświetlania ulic i do zasilania znacznie mniejszych urządzeń infrastruktury.

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów. Podstawą są pojedyncze ogniwa łączone w moduły, a następnie panele fotowoltaiczne. Dodatkowo w skład instalacji wchodzi licznik dwukierunkowy oraz falownik (inwerter).

Panele słoneczne przekształcają energię słoneczną w prąd stały, natomiast zadaniem falownika jest przekształcenie go w prąd zmienny, który wykorzystywany jest w gniazdkach do zasilania różnych urządzeń. Falownik pełni także funkcję kontrolną nad całą instalacją i w razie awarii przerywa produkcję prądu. Monitoruje także wszelkie parametry i dostosowuje je do potrzeb. Niestety jest najsłabszym elementem fotowoltaiki. O ile panele fotowoltaiczne mają 40 lat żywotności, to falownik, który działa ok. 15 lat, potem trzeba go wymienić.

fotowoltaika

Jak założyć fotowoltaikę?

Aby fotowoltaika funkcjonowała długo i przynosiła rzeczywiste korzyści, musi być zainstalowana przez profesjonalną firmę. W tym przypadku wszelkie oszczędności nie są wskazane, ponieważ odbije się to niekorzystnie na wydolności instalacji lub trwałości paneli słonecznych.

Pierwszym krokiem do niezależności energetycznej jest wykonanie audytu energetycznego przez profesjonalną i sprawdzoną firmę. Audyt obejmuje:

– obliczenie zapotrzebowania na energię na podstawie dotychczasowych rachunków i sprzętu znajdującego się w gospodarstwie domowym,

-obliczenie mocy instalacji fotowoltaicznej,

– ocenę zacienienia dachu i gruntu,

– ocenę możliwości montażowych i wybranie najlepszego systemu,

– przygotowanie potrzebnej dokumentacji dla zakładu energetycznego oraz uzyskania dofinansowania.

Kolejnym etapem jest właściwy montaż instalacji fotowoltaicznej zgodnie z dokumentacją. Ostatnim etapem jest jej podłączenie do sieci energetycznej, ale wykonuje to już właściwy zakład energetyczny.

Energia słoneczna wady i zalety

Panele fotowoltaiczne mają zdecydowanie więcej zalet niż wad, dlatego ich montaż lawinowo rośnie, mimo mniej korzystnych przepisów prawnych.

Do wad paneli słonecznych można zaliczyć:

– duży koszt inwestycji – można zmniejszyć go dzięki dotacjom,
– uzależnienie od pogody – produkcja prądu nie jest jednakowa przez cały rok,
– koszty uzależnione są od polityki aktualnej władzy,
– miejsce montażu nie może być zacienione,
– konieczność czyszczenia paneli słonecznych.

Wśród zalet znajdują się przede wszystkim:

– zdecydowanie mniejsze rachunki za prąd,
– niezależność energetyczna,
– ochrona środowiska,
– szybki montaż,
– możliwość uzyskania dofinansowania i ulgi podatkowej.

Warunki pogodowe w Polsce powodują, że w okresie dużego nasłonecznienia (w lecie i zimie) panele produkują więcej prądu niż wynosi jego zapotrzebowanie, nadwyżki prądu przekazywane są do sieci przesyłowej. W okresie zachmurzeń panele produkują mniej prądu, ale brakujące kWh można odkupić po preferencyjnych cenach od zakładu energetycznego. Bilans i tak jest zdecydowanie dodatni.

Nie ulega wątpliwościom, że fotowoltaika, farmy wiatrowe i energia wodna to podstawy przyszłościowej polityki energetycznej.

Udostępnij