pracowniaforma.pl

Blog tematyczny o domu, budownictwie i ogrodzie.

Ogród

Odzież robocza BHP na chłodniejsze dni – czego nie może zabraknąć w wyposażeniu pracowników?

Odzież robocza BHP na chłodniejsze dni – czego nie może zabraknąć w wyposażeniu pracowników?

Zima to ciężki czas dla pracowników wykonujących prace na zewnątrz. Gdy temperatura spada, rośnie zapotrzebowanie na specjalistyczną odzież pozwalającą na utrzymanie komfortu i bezpieczeństwa pracowników. O takie rozwiązania powinien zadbać także pracodawca planujący wykonywanie prac wiosną oraz jesienią. Polska pogoda potrafi zaskoczyć, a wiosenne przymrozki zdarzają się nawet w połowie maja. Nie ryzykuj i zapewnij swoim pracownikom ochronę przed chłodem w każdych warunkach. Jaka odzież robocza BHP sprawdzi się wtedy najlepiej?

Zimowa odzież robocza BHP – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

O tym, że jest zobowiązany zapewnić nieodpłatnie swoim pracownikom ochronę przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, wie w zasadzie każdy pracodawca. Nie każdy jednak wie, na co należy zwrócić uwagę. Przepisy określające wymogi to jedno, jednak warto skorzystać także z doświadczenia osób zajmujących się na co dzień tym zagadnieniem – na przykład specjalistów ze sklepu OPTIMUM BHP. Dzięki ich wskazówkom możesz zapewnić pracownikom nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Nie każda część garderoby określana jako „zimowa” rzeczywiście sprawdzi się podczas chłodnych dni. Wiele zależy także od charakteru wykonywanej pracy – czym innym będą prace w terenie lub na budowie w czasie zimy, czym innym sporadyczna kontrola placu budowy czy czynności wykonywane na terenie hali. Podpowiadamy, czego nie może zabraknąć w zimowym wyposażeniu pracowników.

Ciepła kurtka i polar roboczy gruby – sposób na ochronę przed mrozem i wiatrem

Podstawowym wyposażeniem zimowym jest oczywiście specjalna kurtka. Warto w tym momencie wspomnieć o rozróżnieniu pomiędzy kurtką roboczą i kurtką ochronną. Ta pierwsza ma za zadanie chronić przede wszystkim przed zabrudzeniami; druga to z kolei odzież mająca dodatkowe parametry ochronne określone w normach bezpieczeństwa. Niezależnie od tego, który wariant będzie potrzebny Twoim pracownikom, dobrze wybrać wodoodporne rozwiązania o gramaturze co najmniej 200 g/m², by jak najlepiej chroniły przed zimnem. Membrany wodoodporne (na przykład Gore-Tex) chronią przed wodą i wiatrem, a jednocześnie umożliwiają przepuszczanie pary wodnej i tym samym zapewniają wysoką oddychalność, dlatego sprawdzą się jako rozwiązania w zimowej, lecz także letniej odzieży roboczej. 

Dobrą alternatywą dla grubszej i cięższej kurtki z dodatkowym ociepleniem będzie cieńsza kurtka z membraną oraz specjalny polar roboczy – gruby i jednocześnie lekki, zapewniający komfort nawet podczas całodziennego noszenia. Takie połączenie to najlepsze rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy pracownicy często przemieszczają się pomiędzy pomieszczeniami z różną temperaturą panującą wewnątrz. Ciepły polar chroni przed chłodem oraz jest niezwykle wygodny, więc zdecydowanie warto zapewnić pracownikom ten rodzaj dodatkowego okrycia. Pamiętaj, by kurtki były wyposażone w elementy odblaskowe – jesienią, zimą i wczesną wiosną zmrok zapada o wiele wcześniej oraz zdarzają się dni, gdy nawet w południe widoczność jest mocno ograniczona.

Zimowe rękawice robocze – wodoszczelne, ocieplane i wygodne

Jeśli chodzi o noszone zimą rękawice robocze, wodoszczelne, ocieplane modele to najlepszy wybór w przypadku osób pracujących w chłodnych i wilgotnych warunkach. Grabiejące dłonie nie ułatwiają wykonywania pracy, dlatego warto zadbać o odpowiednią ochronę. Specjalne rękawice osłaniają nie tylko dłonie, lecz także nadgarstki, a dodatkowe szorstkie wykończenie zwiększa pewność chwytu. Zwykłe gumowe rękawice nie nadają się do pracy w ujemnych temperaturach, a założenie ich na zwykłe bawełniane rękawiczki nie zwiększy komfortu. O wiele lepszym wyborem są specjalnie zaprojektowane rękawice spełniające wszystkie normy bezpieczeństwa. Najcieplejsze rękawice ochronne do prac na zewnątrz to rękawice puchowe, jednak nie sprawdzą się one zbyt dobrze przy wykonywaniu precyzyjnych czynności.

Niezależnie od tego, jaki jest charakter wykonywanych prac, rękawice ochronne powinny być dopasowane do rozmiaru dłoni. Zbyt duże będą marszczyć się i rolować, zbyt małe mogą uniemożliwiać pracę i zużyją się o wiele szybciej. Warto zatem zainwestować w rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb pracowników.

Zimowa odzież robocza BHP – nie zapomnij o bieliźnie

Bielizna termiczna to najprostszy sposób na to, by zapewnić pracownikom wykonującym swoje obowiązki na zewnątrz dodatkową ochronę przed chłodem. Nowoczesne koszulki termiczne oraz kalesony zapewniają oddychalność i zachowanie stałej temperatury ciała przy jednoczesnym odprowadzaniu wilgoci na zewnątrz. Pamiętajmy, że pozostawanie w ruchu podczas pracy sprawia, że pracownicy będą się rozgrzewać, dlatego należy zabezpieczyć ich nie tylko przed zimnem, lecz także przegrzaniem. W tym celu najlepszym wyborem będą specjalne komplety z wełny merino lub nowoczesnych materiałów syntetycznych. W warunkach zimowych klasyczna bawełna nie będzie zbyt dobrym wyborem, ponieważ dość długo wysycha.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij